Śmiercionośne butle z gazem! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 23.01.2019

Śmiercionośne butle z gazem!

Praktycznie nie ma tygodnia, w którym nie słyszelibyśmy, że gdzieś w Polsce nastąpił wybuch butli z gazem. Skutki bywają tragiczne. W najlepszym razie efektem jest poważny pożar, w najgorszym zawalenie całych budynków i śmierć wielu osób.Problem staje się powszechny i wymaga jak najszybszych zmian legislacyjnych.

– Czas wreszcie zrobić porządek z dowolnością w zakresie montowania na własną rękę instalacji gazowych – słyszymy od strażaków. – Swoboda w zakresie handlu butlami gazowymi powinna zostać zachowana, natomiast już sam ich montaż wymaga wiedzy i umiejętności, których często brakuje.

Faktycznie dziś każdy może zakupić butlę gazową i we własnym zakresie zamontować ją do piecyka lub w dowolnej innej formie. Wystarczy przyłączyć rurkę gazową i dokręcić do butli.

I to właśnie jest najbardziej niebezpieczne, bo nie każdy użytkownik wie, jak to zrobić w sposób właściwy. A w przypadku ulatniające się gazu o tragedię nietrudno, wystarczy iskra.

Zauważmy, że większość tragedii związanych z pożarami zainicjowana jest wybuchem butli gazowej. Tak było choćby w przypadku słynnego na całą Polskę pożaru w jednym z escape room-ów, którego efektem była śmierć pięciorga dzieci.

Rząd rozpoczął kontrolę miejsce, w których tego rodzaju działalność rozrywkowa jest organizowana, zapomniano jednak o przyczynie tragedii, którą był wybuch butli gazowej.

W Polsce mamy coraz więcej wybuchów z butli gazowych, które znajdują się w ponad 6 mln gospodarstw domowych i ich liczba stale wzrasta głównie ze względu na atrakcyjną cenę tego typu ogrzewania. Z reguły do wybuchów dochodzi w przypadku butli z gazem propan-butan.

Konieczna zmiana prawa

Aby zapobiec tragediom należałoby ponownie wziąć pod państwowy nadzór sposób użytkowania butli gazowych tak, jak było to przed wprowadzonymi kilkanaście lat temu zmianami i tzw. uwolnieniem rynku butli gazowych. Wówczas, gdyby podłączaniem butli gazowych zajmowali się uprawnieni specjaliści – z pewnością można by uniknąć bardzo wielu tragedii.

W przeciwnym razie w dalszym ciągu będziemy słyszeli o kolejnych tragediach, których przyczyną będzie wybuch butli z gazem…

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 3 komentarze
Napisano
  1. leonard pisze:

    To nie fachowcy i legislacja są potrzebni tylko kontrola butli,a ściślej materiału z jakiego wykonane są uszczelki do uszczelniania między butlą a reduktorem,użyty materiał jest na 100% wadliwy.

  2. dodek pisze:

    Uszczelki w butlach są winne tragediom,nie spełniają zadania,wadliwy materiał.

  3. Fredi pisze:

    A firmy napełniające sprawdzają ich stan przy napełnianiu? Niedawno wymieniłem butlę , która miała niesprawny zawór. Stare uszczelki to standard. Może tutaj zlikwidować nieprawidłowości…

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika