Zespół Dżem zagra w Gdańsku | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.04.2013

Dżem akustycznie w Gdańsku

Królowie polskiej sceny bluesowej zagoszczą 6 kwietnia w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Dlatego właśnie w sobotni wieczór wsiadamy w „wehikuł czasu” i popijając „whisky” śnimy o Wiktorii. A zespół z pewnością sprawi, że każdy tam obecny będzie „czerwony jak cegła” z zachwytu.

Dżem akustycznie w Gdańsku

Grupa powstała w 1973 roku. Początkowy skład stworzyli Adam i Benedykt „Beno” Otrębowie, Paweł Berger oraz Ryszard Riedel. W 1978 roku dołączył do nich gitarzysta Jerzy Styczyński. Zespół zadebiutował na festiwalu w Jarocinie. Później rozpoczęły się profesjonalne trasy koncertowe, a w 1985 roku ukazał się ich pierwszy krążek zatytułowany „Cegła”. Ze względu na zły stan zdrowia wokalisty oraz jego problemy z narkotykami, formacja rozpoczęła współpracę z Tadeuszem Nalepą. Ryszard Riedel zmarł na zawał serca w 1994 roku, natomiast kolejnym głosem Dżemu został Jacek Dewódzki. Po kilku latach zrezygnował on jednak ze współpracy z zespołem, a zastąpił go w 200 roku Maciej Balcar. Ponadto w 2005 roku w wypadku samochodowym zginął klawiszowiec – Paweł Berger.

Obecny skład zespołu tworzą: Adam Otręba (gitara solowa, śpiew), Beno Otręba (gitara basowa, śpiew), Jerzy Styczyński (gitara solowa), Zbigniew Szczerbiński (perkusja), Janusz Borzucki (instrumenty klawiszowe) oraz Maciej Balcar (śpiew, harmonijka).

Dżem nagrał do tej pory 6 albumów studyjnych oraz 15 albumów koncertowych. Oprócz tak wielkiego dorobku muzycznego, nakręcono również 4 filmy dotyczące historii zespołu oraz biografii jego członków („Dżem”, „Sen o Wiktorii”, „Się macie ludzie” oraz „Skazany na bluesa”).

Sobotni koncert w gdańskiej Filharmonii to ogromne muzyczne wydarzenie dla Trójmiasta. To wielki zaszczyt gościć u siebie ikonę polskiej sceny bluesowo-rockowej. To także niesamowita przyjemność móc posłuchać ich brzmienia na żywo. Zapraszamy zatem wszystkich skazanych na bluesa i nie tylko.

Bilety nabyć można w kasach Filharmonii Bałtyckiej, salonach Empik, biurze podróży BARKOST (ul. Świętojańska 100), a także na www.biletin.pl, www.eventium.pl oraz www.ebilet.pl

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika