Go - gra prosta i trudna zarazem | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.02.2012

Go – gra prosta i trudna zarazem

to starochińska gra planszowa popularna również w Korei i Japonii, a w ostatnich latach zdobywająca rosnącą popularność na całym świecie (w tym także w Polsce). Dla wielu ludzi, głównie ludzi Wschodu, go jest specyficznym połączeniem nauki, sztuki i sportu.

W przeciwieństwie do na przykład międzynarodowych szachów, mających tylko jeden powszechnie uznany zbiór reguł i niechętnych do wprowadzenia jakichkolwiek zmian, istnieje wiele zasad go i nie występuje tu opór przed wprowadzeniem uzasadnionych modyfikacji reguł.

Zasady gry go:

  • Grę rozgrywa dwóch graczy na kwadratowej planszy przeciętej 9 liniami poziomymi i 19 liniami pionowymi tworzącymi 361 przecięć (skrzyżowań). Niekiedy – zwłaszcza w przypadku graczy początkujących – gra się także na planszach 13×13, a nawet 9×9.
  • Gracze kładą na przemian czarne i białe kamienie na przecięciu linii.
  • Grę rozpoczyna gracz grający kamieniami czarnymi.
  • Celem gry jest otoczenie własnymi kamieniami jak największego terytorium na pustej początkowo planszy.
  • Kamieni raz postawionych na planszy nie przesuwa się, mogą natomiast zostać zbite przez przeciwnika.
  • Każdy kamień posiada oddechy – puste sąsiednie skrzyżowania połączone z kamieniem prostym odcinkiem. Kamień stojący w rogu ma dwa, na brzegu planszy – trzy, a w pozostałych miejscach cztery oddechy. Kamienie tego samego koloru stojące obok siebie i połączone liniami prostymi tworzą łańcuch, który ma wspólne oddechy – można je zbić albo wszystkie razem albo żadnego. Stojące obok siebie kamienie przeciwnego koloru zabierają sobie nawzajem po jednym oddechu.
  • Kamień (lub łańcuch), któremu przeciwnik zabierze ostatni oddech zostaje zbity i zdjęty z planszy.
  • W celu uniknięcia nieskończonych cykli taka sama pozycja na planszy nie może zostać powtórzona. (Tzw. Reguła Superko)

Polskie Stowarzyszenie Go powstało w 1983 roku.

Immanentną cechą Go jest możliwość gry z wyrównaniem, umożliwiająca słabszym graczom rywalizację z silniejszymi: słabszy gracz (grający czarnymi) ustawia przed pierwszym ruchem przeciwnika pewną liczbę kamieni wynikającą z różnicy siły gry (handicap).

Mimo prostoty reguł umożliwiającej naukę gry nawet małym dzieciom, go jest grą bardzo trudną, przynajmniej dla komputerów – najlepsze osiągają siłę średniej klasy amatora. Dlatego grając w go za pośrednictwem internetu, prawdopodobieństwo że przeciwnik będzie sobie pomagał komputerem jest minimalne.

Także pomiędzy graczami występują znaczne różnice siły.

Dr Edward Lasker, krewny Emanuela Laskera, mistrza świata w szachach powiedział kiedyś „Jeżeli szachy są królową gier, to Go z pewnością jest ich cesarzem”.

W grę Go można zagrać w internecie. Propozycji online jest sporo na wielu portalach rozrywkowych. Polecamy: zagraj w internecie.

Od wielu lat istnieje w naszym kraju Polskie Stowarzyszenie Go (PSG), którego powstanie datuj się na 1983 rok.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika