Rockowy listopad w Trójmieście | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.11.2013

Rockowy listopad w Trójmieście

Rok 2013 zbliża się ku końcowi, rozpoczął się listopad. Nie jest to jednak koniec muzycznych wrażeń w Trójmieście. Przedostatni miesiąc roku, to czas wielu ciekawych wydarzeń artystycznych, ale przede wszystkim czas fantastycznych koncertów, zwłaszcza dla miłośników muzyki rockowej.

Rockowy listopad w Trójmieście

W najbliższy czwartek – 7 listopada – w gdyńskim Klubie Ucho wystąpi Katarzyna Nosowska. Wokalistka znanego polskiego zespołu Hey, która od 1996 roku nagrywa także solo. Do tej pory wydała sześć albumów, zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Pomimo, że muzyka, którą nagrywa odbiega nieco od rockowego brzmienia zespołu i uderza w brzmienia elektroniczne, Nosowska zjednała sobie publiczność i zyskała wielu wiernych fanów.

Kolejny fantastyczny koncert już dzień później, czyli 8 listopada. W klubie Scena w Sopocie wystąpi zespół IRA. Grupa powstała w 1987 roku w Radomiu i od tamtej pory zgromadziła na swoim koncie wiele znaczących osiągnięć muzycznych. Pięciu fantastycznych rockmanów na scenie to absolutnie fenomenalnego koncertu. Panowie zachwycają nie tylko brzmieniem instrumentów, ale także genialnym i barwnym wokalem oraz oprawą każdego występu. IRA to bez wątpienia klasyka polskiej muzyki rockowej.

Rockowy listopad w Trójmieście

Sobotni wieczór 9 listopada należeć będzie do grupy Electric Light Orchestra. Zespół zagra koncert w gdyńskiej Arenie. Formacja prężnie działająca muzycznie w latach 70-tych i 80-tych XX wieku rozpadła się, a następnie reaktywowała bez udziału swojego byłego lidera – Jeffa Lynna. Electric Light Orchestra Part Two – pod taką właśnie nazwą grupa zaprezentuje w Gdyni swój muzyczny dorobek, czyli brzmienia łączące w sobie rock, rock symfoniczny, progresywny, pop rock oraz muzykę elektroniczną i klasyczną.

Tego samego wieczoru – 9 listopada – w gdyńskim Klubie Ucho zagra zespół Strachy na Lachy. Formacja powstała z inicjatywy Krzysztofa „Grabaża” Grabowskiego oraz Andrzeja „Kozaka” Kozakiewicza w 2002 roku. Jest to grupa łącząca muzykę folkową oraz rockową ze ska punkiem i reggae, a także poezją śpiewaną. Panowie wydali do tej pory siedem krążków, z czego cztery zyskały status złotej płyty, natomiast jeden pokrył się platyną.

W niedzielę 10 listopada, również w sopockim klubie Scena, będzie można zobaczyć, ale przede wszystkim usłyszeć Patrycję Markowską. Sopot to jeden z przystanków wokalistki na jej „klubowej trasie koncertowej”, podczas której artystka prezentuje muzykę ze swojej najnowszej płyty – „Alter Ego”. Patrycja wydała do tej pory sześć krążków, które utrzymane są w gatunku pop oraz pop rock. Podczas każdego jej występu widać jednak rockowy temperament piosenkarki odziedziczony po ojcu – Grzegorzu Markowskim – liderze zespołu Perfect.

Wtorek 12 listopada to klub Infinium i koncert zespołu Izzy Rockers. Grupa pięciu charyzmatycznych mężczyzn zaprezentuje widowni klasycznego rock and rolla lat 50-tych i 60-tych. Tego wieczoru będzie można usłyszeć niezapomniane przeboje największych gwiazd muzycznych tj. Queen, Elvis Presley, Carl Perkins, Jerry Lee Lewis, Little Richard oraz Electroc Light Orchestra.

15 listopada powracamy znów do sopockiego klubu Scena, w którym zaprezentuje się znana polska wokalistka, ale także autorka tekstów i producentka – Kasia Kowalska. Swoją muzyczną karierę rozpoczęła wydanym w 1994 roku albumem Gemini, który trzykrotnie pokrył się platyną. Do tej pory artystka wydała dziewięć krążków, zdobywając trzy razy status złotej oraz osiem razy status platynowej płyty. Popowo-rockowe brzmienia Kasi i jej zespołu od wielu lat przyciągają do sal koncertowych rzeszę słuchaczy.

Listopad w Trójmieście to również koncert zespołu Kult. Zagra on dokładnie w sobotę, 16 dnia przedostatniego miesiąca 2013 roku w gdyńskiej Arenie. Będzie to ostatni przystanek grupy na tegorocznej „pomarańczowej” trasie koncertowej. Formacja, grająca głównie rock alternatywny, której obecne brzmienie wywodzi się z punka i nowej fali, rozpoznawalna jest szczególnie dzięki oryginalnemu wokalowi Kazika Staszewskiego. Muzyka grana przez zespół założony w 1982 roku do dzisiejszego dnia wypełnia ludźmi po brzegi każdą salę koncertową.

W niedzielę 17 listopada w gdańskim klubie Parlament zaprezentuje się zespół Piersi. Grupa zagra koncert z nowym wokalistą – Adamem Asanovem, który zastąpił Pawła Kukiza. Jeśli utwór „Bałkanica” sprawia, że wasze nogi same rwą się do tańca, a usta nie mogą przestać go śpiewać – nie może Was tam zabraknąć.

W piątek 22 listopada rezerwujemy sobie czas na koncert zespołu Raz Dwa Trzy. Grupa istnieje na polskiej scenie muzycznej od 23 lat i może pochwalić się siedmiopłytowym dorobkiem oraz trzema albumami koncertowymi. Dźwięki zespołu zachowane są w stylistyce rockowej, która łączy się z folkiem, a także poezją śpiewaną. Bez wątpienia jest to formacja, która posiada bogatą historię muzyczną.

Kolejna niedziela – 24 listopada – to oczywiście wieczór zarezerwowany dla Dżemu. W gdyńskim klubie Pokład wieczór upływał będzie przy niezapomnianych przebojach jednego z najwspanialszych zespołów polskiej sceny rockowo-bluesowej. Ta kapela to przykład na to, jak po wielu burzliwych momentach, załamaniach i tragicznych wydarzeniach można podnieść się i wspiąć znów na szczyt. To przykład tego, jak poradzić sobie z przeciwnościami losu i nadal tworzyć wspaniałą muzykę. Muzykę, która jest tak emocjonująca, która chwyta za serce, wzrusza, ale także daje siłę do zmierzenia się ze światem.

W piątek 29 listopada w Klubie Ucho w Gdyni wystąpi Luxtorpeda. Młoda, bo powstała w 2010 roku formacja zaprezentuje swoje rockowe oraz hardrockowe brzmienie. Koncert będzie poświęcony promowaniu drugiego krążka zespołu zatytułowanego „Robaki”. Warto wybrać się do Gdyni i posłuchać jakże życiowych tekstów piosenek tejże grupy.

Konkurencję dla Luxtorpedy stanowi zespół Lipali, którego koncert odbędzie się również 29 listopada w sopockim klubie Scena. Założona w 2000 roku, przez Tomasza Lipińskiego, kapela zaprezentuje utwory ze swojego pięciopłytowego dorobku. Wyraziste dźwięki utrzymane w rockowym stylu i teksty „Lipy” – to wszystko będzie można usłyszeć w piątkowy wieczór.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika