Studenci malują wiatrołapy przy bloku nr 5 na ul. Dywizjonu 303 | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 6.09.2013

Studenci malują wiatrołapy przy bloku nr 5 na ul. Dywizjonu 303

Kolejny blok na Zaspie zyskuje kolorową aranżację. Studenci z Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu we współpracy z Gdańską Szkołą Muralu przy Instytucie Kultury Miejskiej podczas zajęć zaprojektowali wiatrołapy (ganki), a teraz realizują prace na bloku nr 5 przy ul. Dywizjonu 303. Na wernisaż prac zapraszamy 8 września o godz. 17.

Studenci malują wiatrołapy przy bloku nr 5 na ul. Dywizjonu 303

Studenci malują wiatrołapy przy bloku nr 5 na ul. Dywizjonu 303. (fot. Sonia Ruciak)

Na nietypowy plener malarski przyjechało 11 studentów wrocławskiej ASP razem z opiekunem artystycznym projektu „Jedzie z Wrocławia do Gdańska” prof. dr hab. Adamem Chmielowcem. Wspólnie z Rafałem Roskowińskim i Jackiem Zdyblem (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku) prowadził zajęcia dla studentów, które teraz mają swój finał – powstają prace malarskie na ścianach 10 wiatrołapów (ganków).

Nazwa projektu „Jedzie z Gdańska do Wrocławia jest symboliczna. „Chodzi w nim o nadanie działaniom projektowym bardziej poetyckiego wymiaru. Taki (poetycki) wymiar ma podróż, która niesie pewną ekspresję, każdy może ją inaczej odbierać i przeżywać w zależności od wieku i doświadczeń. Nie wiemy, co jest za zakrętem, za granią. Jedziemy dalej, doświadczamy i niesiemy cały swój bagaż i potencjał twórczy z Wrocławia w inny świat, do Gdańska.” – mówi Chmielowiec.

(fot. Sonia Ruciak)

W projektach studentów widać inspiracje podróżami pociągami, morzem i plażą, roślinnością oraz czworonożnymi mieszkańcami osiedla. Efekty pracy będzie można podziwiać na ul. Dywizjonu 303 od 9 września.

WERNISAŻ: 8 września, godz. 17.00 przy ul. Dywizjonu 303 nr 5A. spotkaniu z artystami zapraszamy do Klubu Plama GAK.

O PROJEKCIE

Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach projektu „Jedzie z Wrocławia do Gdańska” przy współpracy pomiędzy ASP we Wrocławiu – („Pracownią Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej prowadzoną przez prof. dr hab. Adama Chmielowca ” – z Katedry Malarstwa Architektonicznego i Multimediów, w Centrum Sztuk Użytkowych – Centrum Innowacyjności ASP we Wrocławiu), a Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku i Gdańską Szkołą Muralu. Zajęcia prowadzone były według autorskiego projektu – prof. dr hab. Adama Chmielowca z Pracowni Malarstwa Architektonicznego i Sztuki w Przestrzeni Publicznej z ASP we Wrocławiu i kierowników artystycznych Gdańskiej Szkoły Muralu – Rafała Roskowińskiego i dr hab. Jacka Zdybla.

Uczestniczki i uczestnicy projektu „Jedzie z Wrocławia do Gdańska”

1. ADAM CHMIELOWIEC – opiekun – prof. dr hab. ASP Wrocław
2. ANNA DĘBSKA – stud. II r. mal. ASP Wrocław
3. KRZYSZTOF WITKOWSKI – . II r. mal. ASP Wrocław
4. MIRIAM PTAK – stud. II r. mal. ASP Wrocław
5. MONIKA BIELIŃSKA – stud. IV r. mal. ASP Wrocław
6. IWONA OGRODZKA – stud. II r. mal. ASP Wrocław
7. ANITA WELTER – stud. II r. mal. ASP Wrocław
8. MARCELINA GROŃ – stud. IV r. mal. ASP Wrocław
9. GRAŻYNA MAŁKIEWICZ – stud. IV r. mal. ASP Wrocław
10. DAMIAN NOWAKOWSKI – stud. IV r. mal. ASP Wrocław
11. JOANNA ŻYŁOWSKA – stud. III r. arch. Politechnika Wrocław
12. SONIA RUCIAK, absolwentka ASP we Wrocławiu

to platforma stworzona do dyskusji, doskonalenia warsztatu oraz integracji środowiska. Jej celem jest przywrócenie muralowi jego pierwotnej funkcji – sztuki społeczno-politycznej, reagującej na aktualne wydarzenia oraz wypracowanie jednolitego stylu – „Gdańskiej Szkoły Muralu”.

Warsztaty prowadzą: Rafał Roskowiński oraz Jacek Zdybel.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika