Boniek członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 5.04.2017

Boniek członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA

Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniew Boniek, został wybrany nowym członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA podczas 41. Kongresu Europejskiej Unii Piłkarskiej, który odbył się w Helsinkach. Boniek jest drugim w historii Polakiem w ścisłym kierownictwie tej organizacji. W latach 50. i 60. (dokładnie 1956-64 i 1966-68) zasiadał w niej działacz piłkarski Leszek Rylski, rówieśnik PZPN, który zmarł w 2015 roku w wieku 96 lat.

W skład Komitetu Wykonawczego UEFA wchodzi prezydent i 15 członków. Do ich obowiązków należy m.in. wybór organizatorów najważniejszych imprez, w tym mistrzostw Europy, finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europy, ale także m.in. rozdział środków pomocowych.

W stolicy Finlandii doszło dziś do wyboru ośmiu nowych członków Komitetu Wykonawczego. Kandydatów było dwunastu, w tym PZPN Zbigniew Boniek, który przygotował krótki, ale konkretny program wyborczy.

Chciałbym zadbać o podmiotowość federacji i ich reprezentacji. Odkąd sięgam pamięcią, zawsze chciałem grać w piłkę, zawsze chciałem być w świecie ludzi uprawiających i śledzących ten sport. Prawdę mówiąc, dobry los wynagrodził mi moje dziecięce i młodzieńcze marzenia. Od pięćdziesięciu lat zajmuję się futbolem. Poznałem piłkę nożną od każdej strony. Byłem piłkarzem, trenerem, menedżerem, komentatorem telewizyjnym, ekspertem i w końcu działaczem Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Kiedy w 2012 roku ubiegałem się o stanowisko prezesa polskiej federacji, powiedziałem zgromadzonym na sali elektorom: „Jestem tu z miłości do piłki…”. Dziś, kiedy kontynuuję drugą kadencję szefa PZPN, musiałbym powtórzyć to jeszcze raz. Nie ma większej pasji i namiętności niż futbol! Wie to dobrze cała piłkarska Europa, cały świat. Zostawiając nieco na boku emocje, które są tak istotne, dzisiejszy futbol potrzebuje pracy nie tylko kochających ten sport, ale też ludzi z pomysłem, rozwagą, refleksją i wrażliwością.

Uczestnicząc w pracach Komitetu Wykonawczego UEFA, chciałbym pokazać, że nasza europejska piłka nie może być Europą kilku prędkości. Działając w najwyższej strukturze UEFA, chciałbym zadbać o podmiotowość wszystkich federacji i ich reprezentacji. Niech każdy cieszy się piłką, ale też niech każdy ma równe szanse w rozwoju. Szanując wielkie, historyczne i zasłużone dla europejskiej piłki nożnej krajowe federacje, musimy pamiętać o tych, którzy ze względów politycznych i historycznych nie mogli się tak wspaniale rozwijać. Futbol obroni się przed różnymi niebezpieczeństwami, które mu grożą, jeśli tu – w UEFA – będziemy razem i jeśli głos każdej federacji będzie traktowany z należytą powagą.

Jestem dla Was i z Wami! Chciałbym silnego, twórczego i stabilnie funkcjonującego futbolu w każdej federacji zrzeszonej w Europejskiej Unii Piłkarskiej” – powiedział Zbigniew Boniek.

Polskiego Związku Piłki Nożnej na kongresie w Helsinkach uzyskał 45 na 55 możliwych głosów i obok siedmiu innych działaczy wszedł w skład 16-osobowego Komitetu.

[źródło: pzpn.pl]

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika