Grali w środku tygodnia. Który z Polaków wystąpił w meczu swojej drużyny? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 6.12.2013

Grali w środku tygodnia. Który z Polaków wystąpił w meczu swojej drużyny?

Większość piłkarzy w ligach europejskich nie odpoczywała w środku tego tygodnia. W niektórych krajach rozgrywane były puchary, a w niektórych odbywały się mecze ligowe. Wielu Polaków za granicą miało więc okazję wystąpić we wtorek, środę bądź czwartek. Na uwagę zasługują Kamil Grosicki i Piotr Celeban. Gol tego pierwszego przesądził o awansie jego zespołu do kolejnej rundy, drużyna drugiego co prawda została wyeliminowana, ale nieczęsto zdarza się tak, by obrońca zdobył dwie bramki w jednym spotkaniu.

W Anglii rozgrywana była 14. kolejka Premier League oraz 18. kolejka The Championship. Wojciech Szczęsny raz kolejny znalazł się w podstawowym składzie Arsenalu Londyn w wygranym pojedynku z Hull 2:0. Łukasz Fabiański znowu przebywał na ławce rezerwowych. Drużyna Artura Boruca, FC Southampton, przegrała u siebie 2:3 z Aston Villą. Polski bramkarz oczywiście nie wystąpił w tym spotkaniu, ponieważ w poprzedniej kolejce złamał rękę. Jego absencja potrwa kilka tygodni, nie zagra w rezultacie czego już w tym roku i na początku przyszłego.

Ponownie na boisku nie pojawił się niedawno pozyskany przez Birmingham City FC Dariusz Dudka. Jego zespół zremisował 1:1, a on przesiedział cały pojedynek na ławce rezerwowych. Przeciwko sobie mieli okazję natomiast wystąpić dwaj Polacy. Brighton FC przegrał z 1:2. W drużynie przegranych cały mecz rozegrał w bramce Tomasz Kuszczak, a z wygranej cieszyć się mógł Tomasz Cywka, który również przebywał na murawie przez pełne 90 minut. Radosław Majewski podzielił los Dariusz Dudki. Nottingham Forest podzielił się punktami z Millwall FC (2:2). Wydaje się, że już na dobre miejsce w wyjściowym składzie Leicester City FC wywalczył sobie Marcin Wasilewski. Polski obrońca grał do samego końca, lecz on i jego koledzy przegrali z Sheffield Wednesday 2:1.

Club Brugge został wyeliminowany przez Kortrijk w Pucharze Belgii dogrywce 0:1, a Waldemar Sobota pojawił się na boisku dopiero na początku drugiej części dogrywki (106 minuta).

Stade Reims pokonał na wyjeździe FC Sochaux-Montbéliard 2:0. Grzegorz Krychowiak rozegrał pełny mecz. Ludovic Obraniak z kolei wszedł na murawę w 78 minucie w zwycięskiej potyczce Girondins Bordeaux z EA Guingamp.

W Niemczech rozgrywano 1/8 DFB Pokal. Hamburger SV zwyciężył nad FC Köln 2:1. W podstawowym składzie gości znaleźli się Sławomir Peszko oraz Adam Matuszczyk. Obaj rozegrali całe mecze, a do tego Matuszczyk zdobył bramkę wyrównującą stan meczu, która niestety nie przyczyniła się do przynajmniej dogrywki. Borussia Dortmund pokonała bez kłopotów FC Saarbrücken 2 :0. Co ciekawe, żaden z Polaków nie znalazł się w podstawowym składzie BVB. Do zmian doszło w 66 minucie, wówczas oraz Łukasz Piszczek pojawili się na boisku, ale wynik był już ustalony. Robert Lewandowski pozostał wśród rezerwowych. Trener dał mu odpocząć przed sobotnim starciem z Bayerem Leverkusen. raz kolejny w protokole meczowym FC Kaiserslautern zabrakło Ariela Borysiuka. Jego drużyna pokonała 3:0 Union Berlin. Bayer Leverkusen wygrał z SC Freiburg 2:1, jednak w kadrze Aptekarzy zabrakło Sebastiana Boenischa, który wciąż leczy kontuzję. Arkadiusz Milik tym razem zaczął na ławce rezerwowych. FC Augsburg przegrał z Bayernem Monachium 0:2. Polski napastnik wszedł na boisko w 63 minucie.

W Rumunii doszło do spotkań pucharowych. Vaslui FC, w którym występują Piotr Celeban i Jakub Wilk, nie zakwalifikował się do następnej rundy, przegrał bowiem 4:2 ( dogrywce) z Petrolul. Dwie bramki dla gości strzelił Celeban i jego ekipa była bardzo bliska awansu. Gol w 3 minucie doliczonego czasu drugiej połowy pozbawił jednak ich tego. Steaua Bukareszt wygrała 2:0 z Otelul Galati. Łukasz Szukała wystąpił w tym meczu.

Adrian Mierzejewski (Trabzonspor) zaliczył 57 minut w przegranym spotkaniu pucharowym z Balikesirsporem 1:3. Kamil Grosicki zdobył swojego pierwszego gola w bieżącym sezonie. Jego Sivasspor pokonał 1:0 Silvirspor i właśnie jedyną bramkę strzelił Polak, który bardzo rzadko gra w tym sezonie (zaledwie kilka meczów). W 87 minucie został zmieniony.

Tomasz Kupisz nie otrzymał szansy gry w wygranym spotkaniu Chievo Werona z Regginą 4:1. W zupełnie odmiennej sytuacji jest Paweł Wszołek, który rozegrał cały mecz w barwach Sampdorii Genua w zwycięskim pojedynku Pucharu Włoch z Hellas Werona 4:1. Pomocnik obejrzał ponadto żółtą kartkę. Bartosz Salamon z racji kontuzji nie wystąpił w tym spotkaniu.