Żałuję, że.. Czego żałujemy przed śmiercią?! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 5.10.2014

Żałuję, że.. Czego żałujemy przed śmiercią?!

Wielu ludzi, gdy dowiaduje się o nieuleczalnej chorobie i zbliżającej się śmierci, wywraca swoje życie do góry nogami. Stara się je przeżyć jak najlepiej, niestety nie do końca im się to udaje i wtedy przychodzi refleksja nad tym, co można było jeszcze w życiu zrobić.

Old woman's hands tucked between her legs

Pewna pielęgniarka opieki paliatywnej spisała na liście 5 rzeczy, których ludzie żałują, rzeczy, których nigdy nie zrobili, lecz bardzo pragnęliby je uczynić.

  1. Żałuję, że nie miałem odwagi, by przeżyć swoje życie w pełni po swojemu, a nie zgodnie z oczekiwaniami innych.

Tego żałowali najczęściej. W momencie, gdy ludzie uświadamiają sobie, że ich życie zbliża się ku końcowi i patrzą na nie z dystansu, z łatwością dostrzegają jak wiele marzeń pozostało niespełnionych. Wielu nie zrealizowało nawet połowy z nich, byli zmuszeni umrzeć ze świadomością, iż był to wynik decyzji, jakie podjęli, bądź też nie.

  1. Żałuję, że tak ciężko pracowałem.

Usłyszałam to od każdego mężczyzny, którym się opiekowałam. Ominęły ich lata młodości dzieci oraz radość z towarzystwa partnerki. Kobiety również o tym wspominały. Jednak większość z nich pochodziła ze starszej generacji i nie były one głównymi żywicielami rodziny. Wielu mężczyzn głęboko żałowało, iż poświęcali, aż tyle czasu na pracę.

  1. Żałuje, że nie miałem odwagi, aby wyrażać swoje uczucia.

Wielu ludzi tłamsi swe uczucia, by żyć w pokoju z innymi. W rezultacie często nie wykorzystują potencjału, jaki w sobie kryją.

  1. Żałuję, że nie przyłożyłem się bardziej do utrzymywania znajomości.

Często nie zdawali sobie oni sprawy z tego, jak ważni byli dla nich starzy przyjaciele, aż do ostatnich tygodni przed śmiercią, a wtedy ich wytropienie często było już niemożliwe. Wielu pacjentów było tak zaangażowanych we własne życia, że pozwolili, by prawdziwi przyjaciele stopniowo się od nich oddalali. Wiele żalu skupiało się wokół niepoświęcenia relacjom odpowiednio dużej ilości czasu i wysiłku. Wszyscy tęsknimy za swoimi przyjaciółmi w momencie śmierci.

  1. Żałuję, że nie pozwoliłem sobie być szczęśliwszym.

Słyszałam to zaskakująco często. Wielu ludzi dopiero przed śmiercią uświadamia sobie, że szczęście to wybór. Tkwią w starych nawykach, powielają wzorce. Tak zwany „komfort” wpływa nie tylko na ich psychikę, ale i emocje. Strach przed zmianami skłaniał ich do udawania przed innymi, ale i samym sobą, że są zadowoleni, kiedy to w głębi serca pragnęli się głośno śmiać i wygłupiać raz jeszcze.

Tych rzeczy oni żałowali, a czego wy żałujecie już w swoim dorosłym życiu? Czy zgadzacie się z tą listą? Zachęcam do dyskusji.

Źródło: http://www.popularnie.pl/5-rzeczy/

Autor

- sekretarz redakcji Gazety Bałtyckiej we Włocławku, administrator portalu Allomi, publicysta. Interesuję się psychologią, religią, polityką, muzyką i piłką nożną. Lubię czytać książki psychologiczne, thrillery i publicystykę. Moim autorytetem w dziennikarstwie publicystycznym jest Rafał A. Ziemkiewicz. Nie jest żadną tajemnicą, że najbardziej z gazet papierowych lubie czytywać Wprost. Nie uznaję klasycznego podziału lewica i prawica, uważam go za sztucznie stworzony aby podzielić społeczeństwo. Nie uznaję schematów i wciskania je kogokolwiek.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Anon iz bek pisze:

    A co to za repost, autor mógł chociaż napisać coś od siebie. Zabrakło mu umiejętności?

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>