Lipcowy szczyt NATO w Warszawie. Co będzie najważniejsze? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 16.06.2016

Lipcowy szczyt NATO w Warszawie. Co będzie najważniejsze?

składa się z 28 członków, Polska jest członkiem od 1999 roku. Nasza armia liczy ok 100 tys. żołnierzy i jest to bardzo mała liczba w porównaniu do naszych sojuszników: U.S.A i Turcji. Z kolei położenie geopolityczne Polski jest bardzo newralgiczne, gdyż granica zachodnie naszego kraju jest granicą całego sojuszu.

NATO

Sytuacja Polski jest bardzo trudna, gdyż mimo zapewnień rządu premier Beaty Szydło ustalenia na szczycie w lipcu nie są i nie będą jasne aż do jego zakończenia.

Celem rządu jest wzmocnienie wschodniej flanki poprzez umieszczenie w Polsce baz wojsk U.S.A. Jest to plan bardzo dobry i od wielu lat podnoszony niezależnie od opcji politycznej, problem z naszymi partnerami polega na tym, że realizuje politykę mocarstwową i tym zakresie jest im bliżej do Rosji, która też wciąż jest mocarstwem.

Realia są następujące: po agresji i zajęciu przez Rosję Krymu, 28 członków jest niby zgodnych co do oceny i reakcji na zajęcie przez Rosję Ukraińskiego Krymu.

Obecne problemy z uchodźcami i rosnącą ilością zamachów realizowanych przez Islamskie spowoduje, że podczas lipcowego szczytu w Warszawie ważyć się będą dwa ważne zagadnienia – mocarstwowa Rosja oraz realny problem terroryzmu.

Nie można mieć pretensji do Rosji, że odbudowuję swoją pozycję, ale można mieć pretensję do Niemiec, że nie realizuje polityki wspólnotowej w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika