UWAGA! Przyjazd do Włoch z utrudnieniami | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 6.06.2021

UWAGA! Przyjazd do Włoch z utrudnieniami

Uwaga podróżujący do Włoch. Aby zostać wpuszczonym do kraju nie wystarczy potwierdzone pełne szczepienie, ani fakt przechorowania COVID-9. Każdy turysta przylatujący z Polski i tak musi wykonać test.

fot. Wikipedia

Do końca lipca br. we Włoszech obowiązuje „stan wyjątkowy”. Oznacza to, że pozostają w mocy ramy prawne pozwalające na wprowadzanie ad hoc obostrzeń centralnych i lokalnych w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.

W dalszym ciągu obowiązuje podział Włoch na strefy białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. O przyporządkowaniu regionu do danej strefy decyduje na podstawie cotygodniowego monitoringu.

Osoby przyjeżdżające do Włoch z terytorium państw z Kategorii C (w tym z Polski) co najmniej do 30 lipca br. mają obowiązek zarejestrowania swojego przyjazdu na platformie Digital Passenger Locator Form (będzie aktywna od 24 maja, do tego czasu pozostaje obowiązek wypełnienia oświadczenia autodichiarazione); dodatkowo przedstawienia zaświadczenia o negatywnym wyniku testu wymazowego (molekularnego lub antygenowego), wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy Włoch (wzór zaświadczenia w załącznikach poniżej).

Według aktualnie obowiązujących włoskich przepisów ani ani przebycie COVID-9 nie zwalnia z obowiązku posiadania testu.​​​​ Jedynie dzieci poniżej drugiego roku życia nie muszą wykonywać testu.

Ponadto, należy zawsze brać pod uwagę dodatkowe lokalne i regionalne wynikające z podziału Włoch na 4 strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną.

Co istotne, decyzją władz lokalnych poszczególne gminy mogą zostać zaliczone do strefy czerwonej lub pomarańczowej (oznacza to m. in.: zakaz przemieszczania się, z wyłączeniem uwiarygodnionych potrzeb zawodowych, sytuacji wyższej konieczności, względów zdrowotnych, powrotu do miejsca zamieszkania).

Z kolei do 5.06 obowiązują także dodatkowe wymogi przy wjeździe na Sardynię.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika