Założenie konta bankowego w UE będzie znacznie łatwiejsze | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.12.2013

Założenie konta bankowego w UE będzie znacznie łatwiejsze

Strasburg: Żaden bank w Unii Europejskiej nie będzie w stanie w przyszłości odrzucić wniosków klientów, którzy będą chcieli w nim założyć swoje konto bankowe. Dyrektywę, która daje wszystkim obywatelom Unii prawo do posiadania rachunku bankowego, europosłowie przegłosowali 12 grudnia br. w Strasburgu. Szacunkowo – co najmniej 25 milionów Europejczyków chcących założyć konto, nie może tego uczynić, ponieważ banki nie pozwalają na to ludziom, którzy nie mają miejsca stałego zamieszkania albo mają długi.

Banki europejskie muszą założyć konto każdemu obywatelowi UE – zadecydował Parlament Europejski

Według europosłów, banki nie powinny żądać od potencjalnych klientów zaświadczeń o miejscu zamieszkania: wystarczy informacja, że jest to osoba mająca prawo do pobytu w krajach UE. Zatem urzędnicy bankowi w ramach nowej dyrektywy nie mogą dyskryminować bezdomnych lub zagranicznych studentów, którzy nie przebywają w ojczyźnie.

Wniosek powitają z zadowoleniem zwłaszcza studenci, jak również osoby przemieszczające się do pracy zagranicą, które nadal borykają się z problemami przy otwieraniu konta bankowego w ich nowym kraju.

– Banki często wymagają zaświadczenia o miejscu zamieszkania i zatrudnienia w danym państwie – powiedziała czeska europosłanka – Olga Sehnalová. Według niej, możliwość otwarcia rachunku w banku – to prawo, a nie obowiązek, więc seniorzy przyzwyczajeni do korzystania z gotówki nie muszą się martwić, że zostaną zmuszeni do otwarcia konta.

Oprócz ułatwienia zakładania konta eurodeputowani zażądali, aby banki prosto i otwarcie ujawniały swoje opłaty manipulacyjne, co daje klientom szansę na szybkie porównanie konkurencyjnych produktów. W każdym państwie członkowskim powinien być także co najmniej jeden niezależny portal, który porównywałby pobierane przez banki opłaty oraz odsetki przez nie płacone wraz z ich poziomem usług. Łatwiej można by wówczas zmienić bank.

Dyrektywę przyjętą dziś przez Parlament Europejski, muszą jeszcze zatwierdzić unijni ministrowie finansów. Nowe wejdą w życie najwcześniej w 2016 roku.

Źródło: Ceske nowiny
Opracował: Zenon Lica

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>