Ptaki będą bezpieczne | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 9.11.2015

Ptaki będą bezpieczne

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku, ekolodzy i inwestor stworzą kompleksowy system, który ochroni kolonię ptaków powstałą przy okazji modernizacji tzw. kierownicy ujścia Wisły. Bezpieczeństwo zapewni m.in. całodobowy monitoring kamer.

mewy

fot. Tomasz Mokwa

Spotkanie w tej sprawie, odbyło się w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku, to reakcja na alarmujące sygnały ze strony Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING. Powiadomiło ono RDOŚ o zniszczeniach kolonii ptaków przy okazji inwestycji prowadzonej przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. RDOŚ podjęła działania zmierzające do wyjaśnienia tej sytuacji. Poprosiła inwestora o wyjaśnienia i zgromadziła potrzebną dokumentację, by ocenić faktyczny rozmiar szkód. Zaprosiła też na spotkanie RZGW, Kuling oraz ekologów z WWF Polska.

Kolonia powstała na piaskowej wyspie o zmiennej powierzchni nazwano ją „Ptasia Wyspa”. Stworzono ją na skutek refulacji piachem wydobywanym przy okazji budowy kierownic Wisły w ujściu rzeki.Od marca 2011 roku bytowało na wyspie corocznie kilkaset par lęgowych ptaków. Nie byłoby problemu, gdyby nie fakt, że w maju 2015 roku w naturalny sposób doszło do połączenia wyspy ze wschodnią kierownicą budowaną przez RZGW.Na skutek tego,na łachę dostały się drapieżniki (głównie lisy) oraz zaczęli ją odwiedzać turyści, co spowodowało całkowite straty w lęgach.

Uczestnicy zgodzili się, że w tej sytuacji należy podjąć kroki konieczne do zapewnienia skutecznej ochrony ptaków w kolejnych sezonach lęgowych.

Inwestor – RZGW – zobowiązał się, że przed rozpoczęciem lęgów w sezonie 2016 r.wykona tymczasowy płot na kierownicy wschodniej. Za pomocą kamery ustawionej przez RZGW, prowadzona będzie ciągła kolonii będąca uzupełnieniem prowadzonego przez GBPW KULING dozoru w rezerwacie. Ma to pomóc w identyfikacji bieżących zagrożeń i stworzyć możliwość szybkiego reagowania.

mewy-mapa

Oprócz bieżącej ochrony podjęte zostaną też działania długofalowe. Stowarzyszenie KULING zajmie się eliminacją drapieżników oraz podejmie kroki, by pozyskać środki na prowadzenie kilkuletniego nadzoru i monitoringu łachy w sezonie lęgowym oraz instalację elektrycznego pastucha w celu ochrony kolonii ptaków przed drapieżnikami. Projekt to zapewniający ma powstać we współpracy KULING z WWF Polska przy wsparciu RZGW w Gdańsku i RDOŚ w Gdańsku.

Ustalono też konieczność wykonania analizy możliwości utworzenia tzw. klapowiska (miejsca zrzutu do morza piasku z refulacji przy pracach hydrotechnicznych), sprzyjającego tworzeniu się w przyszłości naturalnych łach, bezpiecznych dla ptaków i znajdujących się w odpowiedniej odległości od lądu. Analizy możliwości jego utworzenia podejmie się RZGW w Gdańsku, a później nastąpią odpowiednie uzgodnienia z RDOŚ i Urzędem Morskim w Gdyni.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika