Garnizon Kultury. Nowe Centrum promocji kultury i sztuki w Gdańsku-Wrzeszczu | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.06.2012

Centrum kultury w wojskowych koszarach

Za około trzy lata na byłych terenach wojskowych w Gdańsku-Wrzeszczu otwarty zostanie „Garnizon Kultury. Nowe Centrum promocji kultury i sztuki w Gdańsku-Wrzeszczu.” Projekt zostanie zrealizowany dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

będzie się mieściło na terenie dawnych koszar w Gdańsku-Wrzeszczy przy ul. Słowackiego.

Umowa o udzielenie pożyczki ze środków europejskich – w ramach inicjatywy JESSICA – już została podpisana.

Projekt dotyczy rewitalizacji obszaru powojskowego zlokalizowanego w Gdańsku-Wrzeszczu, przy ul. Juliusza Słowackiego. W wyniku tych prac udostępniona zostanie nowoczesna powierzchnia usługowa, przeznaczona na działalność targowo-wystawienniczą i konferencyjną. Wewnątrz znajdą się także miejsca na lokale gastronomiczne, klub muzyczny ze sceną oraz kameralne kino.

Garnizon Kultury ma szanse być nie tylko miejscem integracji mieszkańców Wrzeszcza i całego Gdańska, ale także ważnym punktem na kulturalnej mapie Trójmiasta. Istotne jest również to, że pożyczka w ramach JESSICA pozwoli uchronić przed dalszą degradacją rewitalizowane obiekty, które wpisane są do rejestru zabytków.

Projekt realizowany będzie przez Grupę Inwestycyjną Hossa S.A. Pożyczka w wysokości 19,2 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013, udzielona zostanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który we współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza S.A. pełni rolę Funduszu Rozwoju Obszarów Miejskich.

JESSICA jest źródłem finansowania zwrotnego (ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego), w formie np. pożyczek lub wkładów kapitałowych, inwestycji infrastrukturalnych spełniających jednocześnie cele publiczne i komercyjne, a więc z punktu widzenia rentowności – inwestycji znajdujących się w „niszy rynkowej” i tym samym mało atrakcyjnych dla inwestorów prywatnych oraz banków oferujących kredyty inwestycyjne.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika