Czy SKM Trójmiasto jest bezpieczne? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 16.06.2015

Czy SKM Trójmiasto jest bezpieczne?

Konsekwencje incydentu z wózkiem dziecięcym, do którego doszło w pociągu SKM Trójmiasto.

PKP restrukturyzowane

W nawiązaniu do artykułu w Dzienniku Bałtyckim, w którym opisany został incydent polegający na zakleszczeniu w drzwiach pociągu wózka dziecięcego, należy zapytać, czy jest bezpieczne.

Dziś na to pytanie odpowiada Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży PKP SKM w Trójmieście sp. z o.o Marcin Głuszek:
– Po kilku sprzecznych informacjach co do godziny tego incydentu, udało się ustalić tą rzeczywistą i odczytać zapis monitoringu z peronu nr 3 SKM w Gdańsku Głównym. Tak więc, dziś już na 100 % możemy potwierdzić, że doszło do tego niebezpiecznego zdarzenia. Na obrazie widać, ruszający pociąg SKM z zakleszczonym wózkiem dziecięcym, następnie ojca, który wyjmuje z niego dziecko.

Chciałbym podkreślić, że człowiek ten zachował się bardzo odpowiedzialnie i zareagował bardzo szybko. Następnie pociąg po paru sekundach gwałtownie zatrzymał się. Teraz przeprowadzimy bardzo szczegółowe postępowanie wyjaśniające w stosunku do kierownika pociągu, które poza obrazem którym dysponujemy, pozwoli nam odtworzyć sekwencję zdarzeń w kontekście przestrzegania obowiązujących procedur.

Do czasu wyjaśnienia kierownik pociągu został odsunięty od wykonywanych dotąd obowiązków.
Wczoraj w siedzibie naszej spółki doszło do spotkania z rodzicami, który brali udział w tym zdarzeniu. Przeprosiłem ich w imieniu PKP SKM jednocześnie zapewniając, że zależy nam żeby sprawa została dokładnie wyjaśniona. Jeszcze raz za Państwa pośrednictwem pragnę przeprosić rodziców za ten niebezpieczny incydent.

Dyrektora Marcina Głuszaka jest całkiem jasne. Należy jednak publicznie zapytać o to:

  • Czy normalne jest to, że drzwi od pociągów zamykają się mimo faktu, że ktoś lub coś się w nich znajduje?
  • Dlaczego pociągi ruszają mimo drzwi otwartych? Moim zdaniem jest to wynik faktu, że większość składów jest przestarzała i nie jest wyposażona w nowoczesne systemy bezpieczeństwa które by zapobiegały takim bardzo niebezpiecznym zdarzeniom.
  • Czy można tu mówić o podejrzeniu prowadzenie katastrofy w ruchu kolejowym? Moim zdaniem tak!
  • Czy instytucje odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo przeprowadzą czynności kontrolne? Moim zdaniem tak.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Kowalik pisze:

    W miarę bezpieczna. Trzeba tylko być ostrożnym. Jak zawsze.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika