Dzień Niepodległości z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska
W Dzień Niepodległości Muzeum Historyczne Miasta Gdańska będzie otwarte dla zwiedzających w godzinach 11:00-16:00. Jak co roku otwarte będą oddziały: Ratusz Głównego Miasta Gdańska, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Muzeum Bursztynu oraz Muzeum Nauki Gdańskiej. W przeciwieństwie do lat ubiegłych zwiedzanie oddziałów Muzeum będzie kosztowało symboliczną złotówkę.

Ekspozycja „Między domem a światem…” w Domu Uphagena, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
– Rok 2016 jest rekordowy jeśli chodzi o frekwencję. Odwiedziło nas do tej pory więcej osób niż w latach poprzednich. Muzeum jest jednostką samorządową, a więc de facto państwową. Symbolicznie włączamy się w obchody Dnia Niepodległości, święta państwowego i święta wszystkich Polaków, zapraszając gdańszczan do naszych Oddziałów.Mieszkańcy naszego miasta mogą nadal zobaczyć kilka ciekawych propozycji – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
W Dworze Artusa można zobaczyć wystawę „Gdańsk i Krzyżacy w 550. Rocznicę II pokoju toruńskiego”. Zaprezentowano dwie Bitwy pod Grunwaldem z II połowy XIX w. – szkic Jana Matejki oraz obraz Aleksandra Rittera von Bensy Młodszego, które pokazują dwie perspektywy postrzegania tej przełomowej bitwy –polską i krzyżacką, liczne księgi, dokumenty oraz medale. Widz dowie się też w jaki sposób wizerunek krzyżaków wykorzystywała propaganda PRL.

Ekspozycja w Muzeum Bursztynu, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
W Ratuszu gości wystawa czasowa „Różne drogi odbudowy…” uzupełniona o treść „Gdańskie drogi odbudowy”. Niewielka wystawa posterowa uzupełniona o obrazy stawia pytania nie o przeszłość wybranych miast Polski i Frankonii w Niemczech, ale o ich przyszłość. Szczęśliwie dla gdańszczan nie powróciły jeszcze obrazy Vredemana de Vries z Sali Czerwonej. Zwiedzający Ratusz Głównego Miasta Gdańska mają jedną z ostatnich okazji, aby zobaczyć odsłonięte średniowieczne freski, które pierwotnie zdobiły Salę.Ta okazja zdarza się raz na dekadę.

Muzeum Poczty Polskiej, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.
Wyższe kondygnacje Domu Uphagena (Muzeum Wnętrz Mieszczańskich) wypełnione są średniowiecznymi i nowożytnymi oknami oraz okiennicami. Wraz z bogatą warstwą opisową stanowią trzon wystawy czasowej „Między domem a światem…”, którą można obejrzeć do 30.11.2016 r. Ponad to atrakcją są bogato zdobione wnętrza domu jednego z najbardziej znanych gdańszczan – Jana Uphagena.

Sala Czerwona, Ratusz Głównego Miasta Gdańska, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Wielki Piec kaflowy, Dwór Artusa, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Siłą Muzeum Bursztynu jest magia spetryfikowanej żywicy, która przyciągała i przyciąga nad Bałtyk ludzi z całego świata. Wnętrza wypełnione są dźwiękiem, zapachem oraz dobranym światłem, zabytkami sztuki od epoki kamienia po czasy współczesne. Niewielu z gdańszczan pamięta, że budynek pełnił funkcje więzienne. W drugiej części budynku znajduje się niewielka wystawa prezentująca w półmroku i dźwiękach cel więziennych te zapomniane dzieje.
Muzeum Poczty Polskiej od 1 września 2016 r. wzbogaciło ofertę o dedykowany temu Oddziałowi audioprzewodnik. 1,5 godzinna narracja zabierze gości w świat Wolnego Miasta Gdańska i II Wojny Światowej we wspomnieniach Polaków – świadków tych wydarzeń oraz ich potomków. Dzięki temu narzędziu ten oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska zwiedza się ciekawiej.
Zapraszamy!
- Gdzie: Oddziały Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w dzielnicy Śródmieście
- Kiedy: 11.11.2016 r., godz. 11:00-16:00.
- Cena: 1 zł