Zmiany w organizacji ruchu 14.06 Gdańsk. Komunikacja w dniu meczu, informator drogowy | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.06.2012

Jak jeździć po Gdańsku? Dziś kolejny mecz i kolejne zmiany w komunikacji

Meczowe zmiany w organizacji ruchu oraz komunikacja w Gdańsku w czwartek 14.06.2012 r.

Dziś kolejne zmiany w organizacji ruchu w Gdańsku.

Organizatorzy gdańskiej przede wszystkim apelują o korzystanie dziś ze środków komunikacji miejskiej. Dziś w Gdańsku kursować będą wszystkie dostępne składy tramwajowe, autobusy i kolejki SKM.

Oto schemat organizacji ruchu i transportu w Gdańsku dziś (czwartek, 14.06) w związku z wieczornym meczem na stadionie Gdańsk Arena.

Ok. 12.00 w ciągu ulic Słowackiego-Kościuszki-Kochanowskiego oraz ok. 14.00 w ciągu ulic Jana z Kolna-Marynarki Polskiej wprowadzona zostanie tzw. turniejowa organizacja ruchu.

Zmiany będą znoszone ok. 3 godzin po zakończeniu dzisiejszego spotkania -Irlandia.

Zgodnie z turniejową organizacją ruchu, obowiązywać będą następujące rozwiązania:

Ciąg Słowackiego-Kościuszki-Kochanowskiego

węzeł Matarnia

 • bez zmian, organizacja ruchu jak dotychczas,

ul. Słowackiego – odcinek od skrzyżowania z ul. Złota Karczma do skrzyżowania z ul. Partyzantów/Chrzanowskiego

 • jezdnia w kierunku lotniska – ruch dwukierunkowy dedykowany (autobusy komunikacji miejskiej, autobusy czarterowe, kolumny specjalne, pojazdy ratunkowe oraz pojazdy z akredytacjami UEFA),
 • jezdnia w kierunku Centrum – ruch dwukierunkowy ogólnodostępny,

ul. Słowackiego – odcinek od skrzyżowania z Partyzantów/Chrzanowskiego do al. Grunwaldzkiej

 • ruch dedykowany dwukierunkowy – jezdnia w kierunku al. Grunwaldzkiej – (autobusy komunikacji miejskiej, autobusy czarterowe, kolumny specjalne, pojazdy ratunkowe oraz pojazdy z akredytacjami UEFA),
 • ruch ogólnodostępny – 1) ul. Chrzanowskiego-Szymanowskiego-al. Grunwaldzka, 2) ul. Partyzantów-al. Grunwaldzka.

ul. Kościuszki – odcinek od al. Grunwaldzkiej do ul. Kochanowskiego

 • ruch dwukierunkowy dedykowany – wyłącznie mieszkańcy posiadający specjalne identyfikatory oraz autobusy komunikacji miejskiej, autobusy czarterowe, kolumny specjalne, pojazdy ratunkowe oraz pojazdy z akredytacjami UEFA, ruch ogólnodostępny – wyłącznie poprzeczny (na skrzyżowaniach ruchem kierować będą policjanci, sygnalizacja świetlna wyłączona)

ul. Kochanowskiego – odcinek od ul. Kościuszki do ul. Uczniowskiej

 • ruch dwukierunkowy dedykowany – wyłącznie mieszkańcy posiadający specjalne identyfikatory oraz autobusy komunikacji miejskiej, autobusy czarterowe, kolumny specjalne, pojazdy ratunkowe oraz pojazdy z akredytacjami UEFA,

Dodatkowo, do soboty 23 czerwca (do 24.00), w związku z bardzo intensywnym ruchem na gdańskim lotnisku obowiązują następujące zmiany:

ul. Słowackiego – od skrzyżowania z ul. Budowlanych do ronda przy Intelu

 • na obydwu jezdniach wyznaczone BUS-pasy, z których korzystać będą autobusy komunikacji miejskiej, autobusy czarterowe, kolumny specjalne, pojazdy ratunkowe oraz pojazdy z akredytacjami UEFA. .

ul. nowa Słowackiego – odcinek od ronda przy Intelu do lotniska:

 • prawa jezdnia (cała) wyłączona z ruchu ogólnego; tą jezdnią poruszać się będą autobusy komunikacji miejskiej, autobusy czarterowe, kolumny specjalne, pojazdy ratunkowe oraz pojazdy z akredytacjami UEFA,
 • lewa jezdnia – jeden kierunek ruchu – do lotniska; lewym pasem odbywać się będzie ruch ogólny, na prawym pasie wyznaczone zostaną parkingi dla autokarów,

ul. stara Słowackiego na odcinku od lotniska do łącznicy z nową Słowackiego-kier. Centrum

 • jeden kierunek ruchu na obydwu pasach

ul. stara Słowackiego na odcinku od łącznicy z nową Słowackiego do ronda – kier Centrum

 • dwa kierunki ruchu

Ciąg ul. Jana z Kolna-Marynarki Polskiej:

W dni meczowe obowiązywać będą następujące zmiany w ruchu (wprowadzane ok. 4 godzin przed meczem, znoszone ok. 3 godzin po meczu):

 • zamknięty dla ruchu odcinek od Zieleniaka przez ul. Jana z Kolna, Marynarki Polskiej, aż do ul. Wyzwolenia w Nowym Porcie.

Na Węźle Kliniczna w dni meczowe obowiązywać będą następujące zmiany w ruchu (wprowadzane ok. 4 godzin przed meczem, znoszone ok. 3-4 godzin po meczu):

 • zamknięta dla ruchu ul. Kliniczna – od zjazdu do szpitala do Węzła Kliniczna oraz ruch ograniczony w dzielnicach Młyniska i Letnica (komunikacja wyznaczonymi ulicami, wjazd wyłącznie dla mieszkańców po okazaniu specjalnego identyfikatora, wyjazd bez ograniczeń),
 • kwartał ograniczony ul. Reja, ul. Uczniowska, ul. Marynarki Polskiej, tory kolejowe – strefa zamknięta – nie będzie mógł do niej wjechać ani z niej wyjechać żaden pojazd nie posiadający identyfikatora UEFA,

Parkingi

Od 8.00 otwarte będą parkingi Park&Ride (P&R). Wyznaczono dwie lokalizacje:

 • przy Centrum Handlowym Auchan (ul. Szczęśliwa 1),
 • wzdłuż al. Armii Krajowej (od ul. Łostowickiej w kierunku obwodnicy),

Z parkingów P&R – do Centrum miasta kursuje bezpłatna komunikacja autobusowa. Po meczu – autobusy odwiozą kibiców na parkingi.

Trakt Konny i al. Zwycięstwa

O 19.00 – z ruchu wyłączony zostanie fragment Traktu Konnego – od ul. Orzeszkowej do Placu Zebrań Ludowych oraz prawy pas al. Zwycięstwa (w kier. Centrum) – od ul. Tuwima do ul. Orzeszkowej. Zmiany będą obowiązywać do ok. 3.00, czyli do zakończenia dzisiejszych wydarzeń w Strefie Kibica.

Komunikacja miejska

Zmiany tras linii 174, 200, 205, 207, 232 i 256

Z uwagi na bezpieczeństwo i potrzeby organizatorów Strefy Kibica, zostanie zamknięta dla ruchu ul. Kolejowa. Stąd, od około godz. 10:00 do końca dnia, trasy linii autobusowych 174, 200, 205, 207, 232 i 256 zostaną skrócone do przystanku Gdańsk-Dworzec Główny.

Ul. Jana z Kolna, Węzła Kliniczna i ul. Marynarki Polskiej

Od około 16.30 do zakończenia akcji odwozowej kibiców meczu cała ul. Jana z Kolna i ul. Marynarki Polskiej oraz Węzeł Kliniczna zostaną zamknięte dla ruchu ogólnego. Zmiany te będą miały wpływ na kursowanie tramwajów w tym rejonie. Wszystkie linie autobusowe bez zakłóceń dojadą do pętli Jana z Kolna.

W tym czasie:

 • tramwaje linii 8 zostaną skierowane – w obu kierunkach – na trasę objazdową: Jelitkowo – Zaspa – Opera – Zwycięstwa – Dworzec Główny – Stogi Plaża.
 • tramwaje linii 7 i 14 kursują wyłącznie do około 16.30.
 • do. 16.30 linia tramwajowa 10 funkcjonuje na stałej trasie. Od 16.30 tramwaje tej linii pojadą na trasie zmienionej: Siedlce – Dworzec Główny – Zwycięstwa – Opera – Hallera – Brzeźno – Nowy Port Oliwska i będą kursowały co 20 minut do końca dnia.
 • od 16.30 tramwaje linii 4 w obu kierunkach zostaną wycofane z ul. Klinicznej i Marynarki Polskiej i pojadą trasą zmienioną: Zaspa – Mickiewicza -Brzeźno – Nowy Port (Oliwska).

Tramwaje linii 9 kursują wyłącznie do 16.00.

Tymczasowa linia tramwajowa 94 dla mieszkańców Letnicy

Z uwagi na zamknięcie dla zwykłego ruchu tramwajowego ul. Marynarki Polskiej, od około godziny 16:40 do końca dnia zostanie uruchomiona tymczasowa linia 94 na trasie z Nowego Portu (pl. Wolności) do Letnicy (skrzyż. Marynarki Polskiej / Uczniowska).

Linia będzie funkcjonowała co 20 minut i będzie obsługiwana „wahadłowo” tramwajem dwukierunkowym po jednym torze (tor w kierunku Nowego Portu). Przystanek początkowo-końcowy w Nowym Porcie dla tej linii zostanie zlokalizowany na Placu Wolności, tuż przed skrzyżowaniem ul. Wolności/ Marynarki Polskiej. Na trasie przejazdu tramwaje tej linii będą się zatrzymywały na przystankach „Wyzwolenia”, i „Śnieżna”.

Mieszkańcy Letnicy mogą również skorzystać bezpłatnie z linii SKM na trasie Gdańsk Główny – Gdańsk Stadion Expo.

Także do nocy 01./02.07.2012 włącznie godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostały wydłużone do około godz. 02:30 w nocy. Kursy są realizowane z częstotliwością co 20 minut.

Dojazdy na stadion

SKM
Od 16.00 do rozpoczęcia meczu, oraz po zakończeniu meczu do 02:00 w nocy będą kursowały co 12 minut pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie z Gdańska Głównego do przystanku Gdańsk Stadion Expo. Odjazdy na dworcu Gdańsk Główny będą się odbywać z peronu 3. Na trasie przejazdu, pociągi SKM nie będą się zatrzymywać na żadnym dodatkowym przystanku. Przejazdy tymi pociągi będą dla wszystkich (również dla pasażerów nie posiadających biletu wstępu na stadion) bezpłatne.

Specjalna linia tramwajowa 60
Od 16.30 do godzin zakończenia akcji odwozowej kibiców ze stadionu, zostanie uruchomiona dedykowana linia tramwajowa na trasie: Centrum – Brama Wyżynna – Dworzec Główny – Jana z Kolna – Stadion (pętla Kliniczna). Od pętli Kliniczna do stadionu kibice dojdą na pieszo.

Tramwaje tej linii będą kursowały co 3 minuty. Z uwagi na bezpieczeństwo ruchu, przystanki na trasie przejazdu tej linii w ciągu ul. Jana z Kolna/Marynarki Polskiej: „Stocznia SKM” (w obu kierunkach), „Stocznia Północna” (w obu kierunkach), „Twarda” (w obu kierunkach) nie będą obsługiwane!

Linie ekspresowe C1, C2 i P+R
W dniu 14.06.2012 bezpłatna autobusowa linia ekspresowa C1 (/Airport – Dworzec Główny/City Centre) będzie funkcjonować ze zwiększona częstotliwością co około 8 minut. Dodatkowo, na trasie przejazdu zostanie uruchomiony przystanek P+R Auchan” – zlokalizowany w zatoce przystankowej na parkingu CH Auchan. Od 17:00 do godz. rozpoczęcia meczu oraz w okresie po zakończeniu meczu zostanie uruchomiona bezpłatna linia ekspresowa C2 z portu lotniczego bezpośrednio do stadionu. Przystankiem początkowo-końcowym w rejonie stadionu jest nowa pętla autobusowa przy ul. Kochanowskiego (w rejonie czerwonego wiaduktu w ciągu ul. Uczniowskiej).

Aby usprawnić i powrót z niego uruchomiona zostanie dodatkowa linia autobusowa Galeria Bałtycka – Kochanowskiego. Na jej przystankach zatrzymywać się będą również autobusy linii C2. Dla jasności – dodatkowa linia – również będzie nosić nazwę C2.

Przystanki C2:

 • Galeria Bałtycka (jak 124 do Zaspy i 110 do Portu Lotniczego)
 • Legionów (jak 124 do Zaspy i w zatoce przystankowej dokładnie naprzeciw, w kier. lotniska)
 • Kościuszki (na ul. Kościuszki w rejonie skrzyżowania z ul. Kochanowskiego)

Po zakończeniu meczu, wg potrzeb będą uruchamiane autobusy specjalnej linii P+R, którą będzie można dojechać bezpośrednio (czyli bez żadnych dodatkowych przystanków po trasie przejazdu) ze stadionu do parkingów zlokalizowanych w ciągu al. Armii Krajowej (P+R Łostowicka/Armii Krajowej) oraz na parkingu CH Auchan (P+R Auchan).

O 23.05, 23.15 i 23.25 z przystanku Al. Hallera (w ciągu ul. Czarny Dwór) odjadą dodatkowe autobusy linii 148 do Żabianki SKM.

Trasa linii nocnej N6

W nocy 14/15.06.2012, linia nocna N6 będzie funkcjonować na stałej trasie przez ul. Marynarki Polskiej. W przypadku wydłużenia godzin akcji rozprowadzania kibiców w ciągu ul. Marynarki Polskiej (czyli później niż godz. 23:30), autobusy linii N6 będą kierowane na trasę zastępczą przez al. Zwycięstwa – Hallera – Brzeźno (z zajazdem do Nowego Portu).

Strefa Kibica na Placu Zebrań Ludowych

Komunikacja miejska zostanie zasilona dodatkowymi kursami:

Linie tramwajowe

Godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostaną wydłużone do około 02.30 w nocy. Kursy będą realizowane z częstotliwością co 20 minut. Po zakończeniu imprezy zostaną uruchomione z przystanku „Brama Oliwska” specjalne kursy na liniach:

 • 2 do Łostowic Świętokrzyskiej
 • 2 do Oliwy przez Zaspę
 • 3 do Brzeźna
 • 3 do Stogów przez Przeróbkę
 • 6 do Jelitkowa przez Wrzeszcz-Oliwę

Linie nocne

Ze zwiększoną częstotliwością będą funkcjonować linie nocne:

 • N3 w obu kierunkach z Wrzeszcza PKP do Dworca Głównego przez Port Lotniczy (przez całą noc wzrost częstotliwości do co około 40 minut)
 • N5 w obu kierunkach z Dworca Głównego do Pruszcza Gdańskiego przez Orunię (do godz. 02:45 wzrost częstotliwości do co około 40 minut). O godz. 00:25 z Dworca Głównego do Pruszcza zostanie wykonany dodatkowy kurs.
 • N6 w obu kierunkach z Niedźwiednika do Żabianki SKM przez Piecki-Migowo, Letnicę, Nowy Port, Brzeźno, Przymorze (przez całą noc wzrost częstotliwości nawet do co 20 minut)

Na linii N9 (do Przegaliny przez Rudniki-Sobieszewo) zostanie uruchomiony dodatkowy kurs o godz. 01:25 z Dworca Głównego.

Mieszkańcy Oruni Górnej, Łostowic i innych osiedli południowych powinni skorzystać z linii tramwajowych 2 i 6 do pętli „Łostowice Świętokrzyska”, gdzie na pasażerów będą czekały dodatkowe autobusy linii nocnych:

 • N1 do Oruni Górnej
 • N4 do Jaworzniaków przez Zakoniczyn
 • N13 do Olimpijskiej.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>