Lenin na bramie stoczni, związkowcy protestują | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.05.2012

Lenin na bramie stoczni, związkowcy protestują

Nad Bramę Nr 2 Stoczni Gdańskiej wrócił historyczny napis „ Gdańska im. Lenina”.

Montaż nowych napisów trwał całą noc. Nad bramą pojawiły się również napisy z Sierpnia 80, m.in. „Proletariusze wszystkich zakładów łączcie się”.

Historyczny napis zawisł dziś nad bramą stoczni. (Fot. Gazeta Bałtycka)

Nowy wizerunek stoczniowej bramy ma być wykorzystany podczas kręcenia filmu Andrzeja Wajdy o Lechu Wałęsie.

Przeciwko zmianie napisu protestują pomorscy posłowie oraz stoczniowa Solidarność.

Paweł Adamowicz tłumaczy:

jest własnością miasta. Obowiązkiem miasta jest dbanie o historię – tłumaczy Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. – Chodzi o to, aby wszyscy w Gdańsku i w Polsce czuli i rozumieli, dlaczego tu wybuchła Solidarność, o co walczono i przeciwko czemu walczono.

protestuje:

– Rozumiałbym to, gdyby to było muzeum, ale przez tę bramę codziennie przechodzi około 2 tys. pracowników z kilku zakładów pracy – mówi Karol Guzikiewicz ze związku zawodowego. – Ta brama jest miejscem pracy dla ludzi różnych pokoleń. Dlatego jest to niepokojące i nie do przyjęcia. W 1990 roku te napisy zdejmowaliśmy. To był sukces Solidarności. Lenin jest symbolem komunizmu. Dziś bez konsultacji ze społeczeństwem, z żadnym środowiskiem robi coś takiego.

Prezydent Gdańska odpiera zarzuty:

– Z dzisiejszej perspektywy tworzenia współczesnej tożsamości Polaków, dziedzictwo Solidarności Sierpnia jest dla nas fundamentalnie ważne, ale nie można opowiadać o tym wydarzeniu tylko mając Europejskie Centrum Solidarności – odpiera zarzuty Adamowicz. – Ważna jest ta przestrzeń publiczna, a ma wręcz charakter legendarny, mityczny, stąd potrzeba przywrócenia historycznego wyrazu tej bramy.

Przypomnijmy, że w 1967 Gdańska otrzymała imię Włodzimierza I. Lenina i od tego momentu oficjalna nazwa brzmiała Stocznia Gdańska im. Lenina. W latach 90 nazwę zmieniono na Stocznia Gdańska Spółka Akcyjna.

Rekonstrukcja bramy kosztowała miasto 67.650 zł

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika