Łodzie na Motławie czyli otwarcie sezonu żeglarskiego | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 26.05.2012

Łodzie na Motławie czyli otwarcie sezonu żeglarskiego

raz dziewiąty gdańskie środowisko żeglarskie i motorowodne oficjalnie rozpoczęło kolejny sezon.

Otwarcie sezonu żeglarskiego na Motławie. (Fot. MOSiR)

Jak zawsze organizatorzy przewidzieli mnóstwo atrakcji zarówno dla uczestników, jak i widzów. Dużą popularnością cieszyły się ratownicze na Motławie. Ludzie obserwujący akcje z „topielcem” podchodzili pokazach do ratowników. Byli pełni uznania i niedowierzania, że kobieta może sobie również poradzić z takim zadaniem – powiedziała Anna Dreslerska, ratowniczka WOPR-u.

Większość ludzi, którzy przybyli na inaugurację, jest związana ze środowiskiem żeglarskim. Uczniom z Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, którzy stawili się w mundurach najbardziej podobał się wyścig smoczych łodzi. Impreza przyciągnęła w dużej mierze rodziny z dziećmi, głownie z młodymi żeglarzami w składzie. Mali podopieczni Jana Sulińskiego dumnie przepłynęli przez Motławę. Na pytanie, dlaczego warto brać udział w tego typu imprezie, trener Gdańskiego Klubu Żeglarskiego odpowiedział: – Nawet nie wie pani, jak dużo rodziców podchodzi do mnie i chce zapisać swoje dziecko na zajęcia żeglarskie.

Punktem kulminacyjnym IX Gdańskiego Otwarcia Sezonu Żeglarskiego była efektowna parada ponad 120 jednostek, które przepłynęły z Polskiego Haka aż do Mostu Zielonego. Poprowadził je olbrzymi, jak na ten akwen, Sztorm – jednostka poszukiwawczo-ratowniczej SAR. Rolę jednostki flagowej pełnił S/Y Korsarz – drewniany, dwumasztowy kecz zbudowany w 1934 r., a za nim cała plejada większych i mniejszych jednostek.

Swoje święto mieli żeglarze, ale również widzowie – gdańszczanie i nie mogli się nudzić. Pani Dominika Markowska była na spacerze ze swoją córeczką i kiedy usłyszały orkiestrę podeszły bliżej, aby zobaczyć co się dzieje. Zwiedzione ciekawością zostały na do samego końca. – Uważam, że impreza taka jak ta jest idealną formą promocji sportów wodnych i żeglarstwa. Ja już zapytałam trenera od kiedy moja córka może zacząć chodzić na treningi.

Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego uświadamia, uczy, bawi, a dzięki temu przyciąga coraz więcej ludzi. Za rok impreza będzie miała swój dziesiąty jubileusz. raz pierwszy w charakterze jednostki flagowej pojawi się na niej wracający w tym roku do morskiej, żaglowiec „Generał Zaruski”.

Zuzanna Gutowska, Grzegorz Pawelec

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika