Nowa palmiarnia w Oliwie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.09.2017

Nowa palmiarnia w Oliwie

to wiele urokliwych zakątków  oraz możliwość odpoczynku od zgiełku miasta. Miasto prowadzi w ogrodzie prace rewitalizacyjne, które obejmą wybudowanie nowej palmiarni.

Palmiarnia jest chętnie odwiedzanym miejscem przez turystów i mieszkańców trójmiasta. Wewnątrz można podziwiać ciekawe okazy  roślin ciepłolubnych ze  wszystkich stron świata. Najcenniejszą jest ponad 180 letni daktylowiec, który rozrósł się do tego stopnia, że przebił szklany dach budynku.

Nowa rotunda  stanie na miejscu konstrukcji z lat 80 i będzie miała 25 metrów wysokości oraz 17 metrów średnicy. Będzie też w całości przeszklona i wyposażona w nowoczesne systemy utrzymywania odpowiednich warunków klimatycznych.  Całkowity koszt prac to około 8 milionów złotych. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna „Rysy Architekci”.

Palmiarnia w parku oliwskim funkcjonuje od XVIII wieku. Oprócz najstarszego w Polsce okazu daktylowca można podziwiać tam storczyki, fikusy, agawy, aloesy, owocujące bananowce i sagowce. Jako element zespołu pocysterskiego budynek został wpisany w 1971 roku na listę zabytków.

Obecnie trwają już prace a rotunda będzie w tym czasie niedostępna dla zwiedzających. Wykonawca – AM-For z Włocławka, przyznaje że termin zakończenia prac jest napięty – przewidziano go na 30 listopada br. roku. Firma zabezpieczyła już rośliny za pomocą folii oraz płyt z poliwęglanu. Część okazów będzie musiała być przesadzona . Dalsze etapy prac to rozbiórka obecnej rotundy, przygotowanie fundamentów i montaż konstrukcji metalowej i oszklenia.

W dalszej kolejności zostanie zrewitalizowana oranżeria. W parku przeprowadzono również kompleksową renowację zabytkowej, metalowej bramy głównej oraz remont Groty Szeptów.

Autor

- dziennikarz, publicysta, bibliotekarz, animator kultury oraz nauczyciel. Popularyzator czytelnictwa i nauki. Z zamiłowania oddaje się lekturze, grom komputerowym oraz spacerom po dalekich krainach.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika