Obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.09.2013

Obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku z okazji 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej w dniach 31 sierpnia i 1 września 2013 r. zaprasza do udziału w specjalnym programie edukacyjnym na Westerplatte.

zwiedzania półwyspu został przygotowany we współpracy z Fundacją Invenire-Salvum oraz z grupami rekonstrukcji historycznych.

obejmuje:

Obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte31 sierpnia, godz. 20:00-23:00 – cykliczne inscenizacje na terenie półwyspu, nawiązujące do wydarzeń, które miały miejsce podczas obrony Westerplatte we wrześniu 1939 r., którym towarzyszyć będzie oprawa pirotechniczna.

W inscenizacjach wezmą udział członkowie hiszpańskiego stowarzyszenia „Poland First to Fight”, którego celem jest promowanie historii Polski od momentu odzyskania niepodległości aż do zakończenia II wojny światowej. Stowarzyszenie uczestniczy w rekonstrukcjach zarówno w Hiszpanii jak i poza jej granicami, odtwarzając różne formacje Wojska Polskiego z lat 1918-1945. Stowarzyszenie współpracuje m.in. z Instytutem Polskim w Madrycie.

1 września, godz. 10:00-16:00 – zwiedzanie półwyspu połączone z grą terenową i oparte o stałą wystawę plenerową „Westerplatte: Kurort – Bastion – Symbol” oraz ścieżkę edukacyjną, pozwalające poznać historię tego miejsca w niecodzienny i interaktywny sposób.

Specjalnie na tę okazję przygotowane rekonstruktorów zobrazują życie polskich żołnierzy podczas służby w Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Zwiedzający będą mogli również zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem żołnierzy z czasów II wojny światowej oraz posilić się przy wojskowej grochówce.

Dodatkową atrakcją – zarówno 31 sierpnia jak i 1 września – będą przejazdy drezynami po nieużytkowanej trasie kolejowej, podczas których pasażerowie będą mogli poznać historię kolei na Westerplatte.

Wstęp wolny.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika