"Poszukiwany-poszukiwana" na ulicach Gdańska | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 25.09.2012

„Poszukiwany-poszukiwana” na ulicach Gdańska

Dzisiaj o godzinie 0.00 tłumy młodzieży chcące wziąć udział w grze miejskiej „Poszukiwany-poszukiwana”, zebrały się w centrum Gdańska.

Zabawa w poszukiwanie zaginionego chłopaka ma uświadomić nastolatkom, że z domu nie jest rozwiązaniem problemów. Policjanci w trakcie zabawy tłumaczą młodzieży jak uniknąć kłopotów i do kogo zwrócić się w potrzebie.

Gra wystartowała o godz. 0.00. Uczestnicy zabawy podzieleni są na rywalizujące ze sobą zespoły. W poszukiwaniu zaginionego Artura poruszają się po mieście według otrzymanej na starcie mapy.

Zespoły docierają do punktów wskazanych na mapie, gdzie czekają na nich zadania. Zwykle wymagają one kontaktów z przechodniami i mieszkańcami miasta: pożyczenia na chwilę jakiegoś przedmiotu, zaproszenia do wspólnej zabawy, uzyskania potrzebnych do dalszej gry informacji.


Fot. KWP

Wszystkie przybliżają ich do odnalezienia chłopca. W tym czasie poznają także fragmentami historię Artura, dowiadują się o problemach, które doprowadziły do jego ucieczki z domu.

W chwili, gdy go znajdą będą go musieli przekonać do powrotu do domu.

Policjanci z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku biorą czynny udział w grze, rozmawiając z młodzieżą o problemie ucieczek oraz wskazując do kogo się zwrócić z prośbą o pomoc, gdy taka sytuacja zaistnieje w naszym otoczeniu.

Poszukiwany-Poszukiwana jest elementem kampanii profilaktycznej „Nie uciekaj” fundacji ITAKA, skierowanej do młodzieży zagrożonej ucieczką z domu.

Przypominamy Tylko w czasie wakacji letnich w 202 roku na terenie województwa pomorskiego odnotowaliśmy 92 ucieczki z domów rodzinnych, 78 ucieczek z placówek opiekuńczo wychowawczych oraz 8 ze schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych. Łącznie 178 osób nieletnich oddaliło się ze swojego miejsca zamieszkania.

Co robić, gdy dziecko ucieknie z domu:
  • należy natychmiast zgłosić zaginięcie dziecka Policji R1; zabierz ze sobą aktualne zdjęcie jakie posiadasz,
  • przypomnij sobie jak Twoje dziecko było ubrane, czy ma jakieś znaki szczególne, które wyróżniają go od innych,
  • sprawdź czy w pokoju Twojego dziecka jest „coś” co mogłoby dać informację o motywach jego ucieczki lub miejsca pobytu – warto sprawdzić ostatnio odwiedzane przez dziecko strony internetowe, pocztę elektroniczną, portale społecznościowe – to może dać wskazówkę w poszukiwaniach,
  • warto przygotować listę koleżanek, kolegów, znajomych dziecka, ustalić ich miejsca zamieszkania oraz numery telefonów,
  • warto ustalić (jeśli nie wiemy) miejsca, gdzie dziecko często spędzało czas wolny,

Jeśli dziecko wróci samo do domu poinformujmy o tym jednostkę Policji i odwołajmy zaginiecie.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika