Relacja z "Gdańskiej Parady Niepodległości" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.11.2013

Relacja z „Gdańskiej Parady Niepodległości”

W Gdańsku miała wczoraj miejsce, kolejna już edycja „Gdańskiej Parady Niepodległości”. Po zakończeniu radosnego pochodu przez centrum miasta, na spragnionych kolejnych wrażeń mieszkańców, czekały atrakcje na Targu Węglowym.

Pomnik Jana III Sobieskiego.

Pomnik Jana III Sobieskiego. (Fot. Szymon Kranz)

W wesołej atmosferze pieśni patriotycznych wykonywanych przez chór „Bel Canto” z Trąbek Wielkich, tłumy gdańszczan podziwiało ekspozycje i prezentacje grup rekonstrukcyjnych na placu. Można było zobaczyć przegląd żołnierzy wojsk napoleońskich lub pokaz mody gdańskiej na przestrzeni wieków. Duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród najmłodszych, budziły pojazdy historyczne, a w szczególności, strzelająca atrapa czołgu. Swoje stanowisko posiadał również Instytut Pamięci Narodowej, który we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności, przygotował inscenizację podziemnej drukarni z lat 80.

(Fot. Szymon Kranz)

Na miejscu znaleźli się również gdańscy strażacy w historycznych pojazdach, którzy opuszczając teren Targu, zatrzymali się pod jednym z drzew rosnących na terenie Ronda Sobieskiego, aby udowodnić, że ich sprzęt potrafi dokonać więcej, niż tylko zostać sfotografowanym. Udzielili niezwłocznej pomocy uwięzionemu w gałęziach gołębiowi, za co otrzymali gromkie brawa.

Pogodnej atmosfery wspólnego świętowania nie zakłóciły najmniejsze opady deszczu, tak niepokojące organizatorów imprezy.

Autor

- gdańszczanin, publicysta.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>