Rusza rekrutacja do gdańskich przedszkoli. Co należy wiedzieć? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.03.2018

Rusza rekrutacja do gdańskich przedszkoli. Co należy wiedzieć?

Rozpoczął się nabór do gdańskich przedszkoli publicznych. W rekrutacji wystawiono w tym roku ponad 6600 miejsc w przedszkolach publicznych samorządowych i 2700 miejsc w niesamorządowych.

Rekrutacja rozpocznie się 12 marca o godzinie 9. Aby zgłosić dziecko, rodzic powinien skorzystać z Gdańskiej Platformy Edukacyjnej https://portal.edu.gdansk.pl/jst/gdansk/rejestr.aspx, gdzie może wprowadzić elektroniczny zapis swojego dziecka. Następnie ma czas do 23 marca do godz. 15 na wydrukowanie wniosku o przyjęcie, podpisanie go i złożenie w przedszkolu pierwszego wyboru. Jeśli nie ma dostępu do komputera, może z niego skorzystać w tzw. „furtkach internetowych”, które znajdują się:

  • w siedzibie Rady Osiedla Strzyża – ul. ks. Sychty 12/14
  • SP nr 55 – ul. Wolności 6a
  • stowarzyszeniu „Nowy Port Sztuki” – ul. Wyzwolenia 49.

Jest też możliwość, by pobrać wniosek w przedszkolu pierwszego wyboru i wypisać go ręcznie, na miejscu.

Lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przedszkoli zostanie ogłoszona 9 kwietnia o godzinie 15. Ale na tym nie koniec procesu rekrutacji. Od 10 do 17 kwietnia dzieci, które się zakwalifikują, będą mieli czas na potwierdzenie, że rzeczywiście decydują się na daną placówkę. Dwa dni później, 19 kwietnia o godz. 15 komisja rekrutacyjna poda listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.

Opiekunowie maluchów, którzy nie znajdą się wśród zakwalifikowanych do przedszkola, mają jednak szansę w postępowaniu uzupełniającym – te rozpoczyna się 9 maja.

Kto ma pierwszeństwo?

Jak wynika z ustawy podczas rekrutacji pierwszeństwo będą miały dzieci z rodzin, gdzie występuje: wielodzietność, niepełnosprawność (dziecka, rodzeństwa czy rodziców/opiekunów) samotne rodzicielstwo, albo gdy dziecko przebywa w pieczy zastępczej.

Dodatkowo punktowane jest mieszkanie w danym obwodzie szkolnym (dotyczy to tylko „zerówek” i klas pierwszych), a także fakt, że pracują lub się uczą oraz gdy do danego przedszkola chodzi już rodzeństwo dziecka starającego się o przyjęcie.

Nowe przedszkola

Nowe Przedszkole nr 80 (przy ul. Kolorowej 14) powstanie na Chełmie. Placówka będzie sześciooddziałowa, zapewni miejsca dla 150 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Budynek przedszkola zaprojektowano jako jednokondygnacyjny obiekt ze skośnym dachem. Powstanie tam m. in. sala zabaw, łazienki, zaplecze na pomoce dydaktyczne i leżaki oraz szatnię. Na zewnątrz zostanie wybudowany plac zabaw oraz parking. Budynek w całości dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rekrutację do tej placówki będzie prowadzić Przedszkole nr 82 przy ul. Damroki 137.

Drugie nowe przedszkole (nr 68) powstanie na Jasieniu, przy ul. Lawendowe Wzgórze 1. Dziesięciooddziałowa placówka zapewni miejsca dla 250 dzieci w wieku 3-6 lat. Jest elementem Centrum Edukacyjnego Jabłoniowa. Realizowane obecnie przedszkole modułowe, o konstrukcji drewnianej, posiadać będzie wspólną część żywieniową, administracyjną, socjalną i ogólnorozwojową (sala wielofunkcyjna). W ramach inwestycji powstanie również plac zabaw oraz dojazd do przedszkola, zagospodarowany zostanie także teren obiektu. Rekrutację do tej placówki będzie prowadzić Przedszkole nr 22 przy ul. Kartuskiej 104a.

To już kolejne przedszkola, które wyrosną na mapie Gdańska. W 2017 roku oddano w użytkowanie także dwie nowe placówki tego typu – przy ul. Dąbka i ul. Damroki.

Dodatkowo należy pamiętać o miejscach w zerówkach szkolnych, które także stanowią ofertę dla dzieci w wieku przedszkolnym. Podczas ostatniej rekrutacji w szkolnych zerówkach pozostało wiele wolnych miejsc. Obecnie do oddziałów przedszkolnych (zerówek) przy publicznych szkołach podstawowych uczęszcza 2 155 uczniów, a w rekrutacji na rok szkolny 2017/2018 było oferowanych około 2400 miejsc.

źródło: UM Gdańsk

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Iza pisze:

    Jak macie problem przy rekrutacji i nie wiecie jakie przedszkole wybrać to polecam Wesołe Siódemki w Katowicach. Dzieci są tam bardzo zadowolone no i przedszkole jest rewelacyjne.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika