Śladem gdańskich zabytków: Politechnika Gdańska | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.04.2017

Śladem gdańskich zabytków: Politechnika Gdańska

Jedna z najstarszych w Polsce uczelni państwowych i najstarsza na obecnym terenie Rzeczypospolitej politechnika. Dzisiaj obejmuje 9 wydziałów, 25 tysięcy studentów uczęszcza na zajęcia, a około 2600 osób jest zatrudnionych na uczelni.

Do utworzenia uczelni doszło za sprawą Towarzystwa Przyrodniczego. Było to jedne z pierwszych grup naukowych na ziemiach polskich. Ich celem było prowadzenie i popularyzacja badań z zakresu nauk przyrodniczych. Towarzystwo przekazało również, nowo powstałej uczelni, swoje zbiory. Najstarsze budynki politechniki powstały w latach 1900-1904. Projektem kierował Albert Carsten. Gmach uczelni posiada bogaty wystrój rzeźbiarski, utrzymany w stylu neorenesansu niderlandzkiego. Tak powstała Wyższa Szkoła Techniczna, pierwsza uczelnia znajdująca się w tych budynkach. odbyła się 6 października 1904 rok, w obecności niemieckiego cesarza Wilhelma II. Na sześciu wydziałach, studia rozpoczęło wtedy blisko dwustu studentów.

W czasach II wojny światowej nazwa uczelni została zmieniona  na Wyższą Szkołę Rzeszy w Gdańsku. Tym samym znacznie zmniejszono liczbę studentów i kadrę naukową. W styczniu 1945 roku zawieszono zajęcia i rozpoczęto ewakuację pracowników, księgozbiorów i wyposażenia. Budynki natomiast przerobiono na wojenny z trzema tysiącami łóżek.

W 2005 roku Politechnika Gdańska świętowała zarówno 60-lecie, jak i 100-lecie istnienia. Stało się tak, ponieważ powstał Dekret, który uznaje istnienie szkoły od 1945 roku jako uczelnię polską. Uczelnia nie uznaje się za bezpośrednią kontynuatorkę istniejącej w tym miejscu szkoły niemieckiej i gdańskiej. Uwzględnia się jedynie przedłużenie tradycji szkoły o profilu technicznym. Do dzisiaj trwają spory o spadek po przedwojennej Politechnice, ale społeczność akademicka przyjmuje zgodnie z prawem ciągłość współczesnej i przedwojennej uczelni.

W ostatnich latach XX wieku doszło w Polsce do przełomowych wydarzeń politycznych, w których dominującą rolę odegrało Wybrzeże Gdańskie. Na Politechnice rozpoczęło działalność Niezależne Zrzeszenie Studentów. W 1991 roku został przyjęty nowy statut uczelni, przyjęty przez Senat Politechniki Gdańskiej. Dawał on dużą samodzielność wydziałom, które stały się podstawowymi jednostkami organizacyjnymi. W wielu sprawach mogły one samodzielnie podejmować decyzje.

Politechnika Gdańska została wpisana do Rejestru Zabytków.  Posiada ona wiele elementów składających się na ogólny odbiór budynków. Należą do nich między innymi: Główny Gmach, wieża zegarowa, wahadło Foucaulta lub laboratorium maszynowe.

Autor

- dziennikarka. Z zamiłowania fotografka. Miłośniczka siatkówki i filmu.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika