Śnieg na dachu. Nawisy śnieżne, sople. Będą kontrole stanu budynków | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.02.2013

Śnieg na dachu stwarza poważne niebezpieczeństwo. Będą kontrole

W związku z intensywnymi opadami śniegu, jakie w ostatnich dniach wystąpiły w naszym regionie, wojewoda pomorski zwraca się z apelem do właścicieli oraz zarządców obiektów wielkopowierzchniowych o regularne odśnieżanie dachów. Zaniedbania w tym zakresie skutkować mogą katastrofą budowlaną.

Śnieg na dachach

Należy pamiętać, że nawet kilkunastocentymetrowa pokrywa śnieżna znacznie zwiększa obciążanie konstrukcji dachowej. Największe niebezpieczeństwo powoduje topniejący śnieg, którego ciężar wzrasta kilkakrotnie. Ogromne dla zdrowia i życia ludzkiego stanowią także lodowe sople oraz nawisy śnieżne, które należy regularnie usuwać.

Wojewoda przypomina, że – zgodnie z prawem budowlanym – na właścicielu i zarządcy budynku spoczywa za usuwanie śniegu i lodu z dachów, rynien czy balkonów. Usuwanie pokrywy śnieżnej z tych elementów obiektów budowlanych jest takim samym obowiązkiem jak odśnieżanie chodników. Lekceważenie tego obowiązku, a w efekcie sprowadzenie zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego karane jest mandatami. Może też skutkować wyłączeniem obiektu z użytkowania.

Wojewoda Pomorski wystosował w tej sprawie pisma do starostów oraz prezydentów miast na prawach powiatu. Zwrócił się również do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o wzmożenie kontroli technicznych budynków wielkopowierzchniowych (centra handlowe, baseny, hale sportowo – widowiskowe, obiekty wystawiennicze itp.), w zakresie przestrzegania przez właścicieli lub administratorów tych obiektów, obowiązku usuwania zalegającego na dachach śniegu i lodu.
Należy również pamiętać, że niewłaściwe wykonywanie prac związanych z usuwaniem śniegu z dachu może stwarzać duże zarówno dla samego budynku, jak i osób wykonujących te prace. Dlatego muszą być one prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>