Wodomierze trzeba chronić przed mrozem | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.01.2014

Wodomierze trzeba chronić przed mrozem

W związku ze znacznym obniżeniem temperatur, przypominamy wszystkim właścicielom domków i budynków, a także ich zarządcom, o obowiązku ochrony wodomierza głównego przed mrozem. W przypadku, gdy taki wodomierz zamarznie, nie będą mieli wody, a koszty, które obciążą właściciela, nie są małe.

Woda z kranu

O zabezpieczenie pomieszczenia, w którym znajduje się wodomierz główny i o samo urządzenie muszą zadbać właściciele domów, a w budynkach wielorodzinnych zarządcy lub wspólnota mieszkańców. Tak stanowi regulamin usług dostarczania wody. Zamarznięty wodomierz to przede wszystkim w mieszkaniu, bo urządzenie nie działa i woda nie przepływa, ale także znacząca strata finansowa. Koszt wymiany wodomierza zależy od jego parametrów, przeciętnie jest to przynajmniej 200 zł netto, a wodomierze montowane na dużych średnicach kosztują nawet i 1000 zł. W przypadku wielu zgłoszeń, ekipy wodociągowe nie są w stanie reagować natychmiast, należy się liczyć z pewnym oczekiwaniem na przyjazd. Zgłoszenia o takich kłopotach są przyjmowane pod numerem alarmowym 994 jak i poprzez infolinię wodociągową 58 301 30 91.

Co można zrobić?

Zasadniczą czynnością powinno być zaizolowanie pomieszczenia lub studni wodomierzowej, o ile pomieszczenie to nie jest ogrzewane i nie jest zabezpieczone przed mrozem. Jeżeli wodomierz znajduje się przy drzwiach garażowych, jest także narażony na przenikanie mroźnego powietrza. Warto uszczelnić okna i drzwi. Na pewno pomoże także zawinięcie samego wodomierza w jakikolwiek dostępny izolator, jak mata izolacyjna lub wełna mineralna, tzw. ogacenie. Ważne, by pozostawić okienko ze wskazaniami urządzenia nieprzykryte. Pracownik SNG nie może mieć kłopotu z odczytaniem stanu wodomierza.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>