43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.09.2018

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia

Kamera, akcja! Przed nami sześć dni ściśle wypełnionych seansami filmowymi i spotkaniami z twórcami polskiego kina. W trzech konkursach pokażemy 50 filmów. Łącznie podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów fabularnych zobaczyć będzie można ponad 130 tytułów, na przeszło 350 projekcjach w kilkunastu salach.

Festiwal uroczyście rozpoczniemy o godzinie 9.00 Galą Otwarcia, która odbędzie się na Dużej Scenie Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Filmem otwarcia jest „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona, uczestniczący w Konkursie Głównym. Tuż przed nim zaprezentujemy kilkuminutową animację pod tytułem „Masterclass”, inspirowaną postacią Romana Polańskiego, wyprodukowaną w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Na szczęście na filmy nie trzeba czekać aż do wieczora. Pierwsze seanse – w tym prasowe filmów z Konkursu Głównego – zaczynają się o godzinie 9.00. Wszystkie konferencje prasowe pokazach będziemy transmitować na żywo w internecie (YouTube, FPFFGdynia).

Recepcja Festiwalu zaprasza w poniedziałek po odbiór akredytacji już od godziny 8.30. Pierwszego dnia Festiwalu widzowie mają do wyboru ponad połowę filmów z Konkursu Głównego. Są to: „Autsajder” w reżyserii Adama Sikory, „Dziura w głowie” Piotra Subbotko, „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, „Jak pies z kotem” Janusza Kondratiuka, „Juliusz” Aleksandra Pietrzaka, „Kamerdyner” Filipa Bajona, „Pewnego razu w listopadzie” Andrzeja Jakimowskiego, „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej i „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

Już w poniedziałek festiwalowi goście będą mieli okazję obejrzeć wszystkie filmy z Konkursu Inne Spojrzenie, którymi są: „53 wojny” w reżyserii Ewy Bukowskiej, „Dzień czekolady” Jacka Piotra Bławuta, „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raula de la Fuente, „Moja polska dziewczyna” Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka, „Monument” Jagody Szelc, „Nie zostawiaj mnie” Grzegorza Lewandowskiego, „Nina” Olgi Chajdas oraz „Okna, okna” Wojciecha Solarza.

Zapraszamy na seanse połączone ze spotkaniami z twórcami: o godzinie 5.30 „Dziura w głowie” w reżyserii Piotra Subbotko w Multikinie w sali nr 2, a o godzinie 16.00 „Moja polska dziewczyna” Ewy Banaszkiewicz i Mateusza Dymka na Scenie Nowej Teatru Muzycznego.

Przypominamy, że w tym roku internetowa rezerwacja miejsc na widowni obejmuje również Dużą Scenę Teatru Muzycznego. Przebiega ona w sposób identyczny jak w pozostałych salach. Każdego dnia od godziny 8.30 właściciele akredytacji i karnetów mogą rezerwować sobie wybrane seanse na dany dzień oraz na dzień kolejny.

Przełomowe wydarzenia z najnowszej historii Polski, dylematy Polaków na ich tle oraz sylwetki wybitnych patriotów prezentują filmy, które znalazły się w specjalnej sekcji 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych: 100 Lat Niepodległości. W poniedziałek zapraszamy na w Konsulacie Kultury, gdzie pokażemy „Miasto 44” Jana Komasy, „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy oraz film dokumentalny Wincenta Ronisza „Wymarsz”. Wstęp na pokazy filmowe z tej sekcji jest bezpłatny.

Zachęcamy do zapoznania się z instalacją Kultura Na Widoku na Placu Grunwaldzkim, która umożliwia dostęp do filmów, muzyki, książek, spektakli oraz wirtualnych spacerów po muzeach. Celem projektu jest promowanie legalnych źródeł oraz wyrównanie szans wszystkich użytkowników w dostępie do kultury.

„Kartka z Powstania” to pierwsze w Polsce fabularyzowane widowisko historyczne zrealizowane w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR). Opowiada historię jednego z powstańców warszawskich, kapitana Władysława Sieroszewskiego „Sabały”, który wychodząc do Powstania w sierpniu 1944 roku, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą. Wtedy jeszcze nie wiedział, że ta kartka wpłynie na jego dalsze losy. Wirtualne odbywają się co pół godziny w godzinach: 3.00-19.00 od poniedziałku do piątku, 10.00-16.00 w sobotę. Specjalne stanowiska, które umożliwiają przeżycie powstańczej historii w technologii VR, znajdują się w Gdyńskim Centrum Filmowym na czerwonych schodach obok sali Warszawa (pierwsze piętro). Producentami „Kartki z Powstania” są Narodowe Centrum Kultury oraz VR Heroes. Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA) przygotowała szereg edukacyjnych atrakcji dla młodzieży: między innymi debaty wokół filmów, wykłady cenionych filmoznawców, a także warsztaty przygotowujące do Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Uczniowie będą mogli lepiej poznać Festiwal i wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez profesjonalistów. Spotkania Filmoteki Szkolnej odbywają się od poniedziałku do piątku od godziny 9.00 w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Jubileuszowo, bo już po raz piętnasty, startujemy w poniedziałek z najbardziej przyjazną najmłodszym widzom sekcją filmową: Gdynia Dzieciom. Na otwarcie pokażemy „Porwanie”, film przygodowy Stanisława Jędryki. W ten sposób chcemy uczcić przypadające w tym roku osiemdziesiąte piąte urodziny twórcy takich filmowych hitów dla dzieci i młodzieży, jak „Wakacje z duchami”, Podróż za jeden uśmiech” czy „Stawiam na Tolka Banana”. Otwarcie przeglądu odbędzie się o godzinie 0.00 w Gdyńskim Centrum Filmowym (sala Goplana). Kolejne w ramach sekcji Gdynia Dzieciom, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odbywają się w gdyńskim kinie Helios. Obowiązują zapisy grup szkolnych.

W poniedziałkowy wieczór na Placu Grunwaldzkim startuje festiwalowe kino plenerowe. O godzinie 20.00 pokażemy laureata Złotych Lwów z 204 roku, film „Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Leżaki i wstęp wolny dla każdego! Współorganizatorem pleneru jest Telewizja Kino Polska.

Nowy Market Guide. Festiwalowy przewodnik po branży filmowej

Kto jest kim w polskiej branży filmowej? Czym zajmują się najważniejsze instytucje i gdzie szukać kluczowych kontaktów? Odpowiedzi na te pytania zebraliśmy w jednym miejscu, czyli w przewodniku branżowym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Market Guide, przygotowany specjalnie na tegoroczną edycję Festiwalu, zawiera informacje o instytucjach i firmach ze świata filmu, kontakty do ich przedstawicieli, a także opis ich działań. Mamy nadzieję, że publikacja ta ułatwi nawiązanie współpracy i poznanie inspirujących osób, które goszczą na Festiwalu w Gdyni. Market Guide dostępny jest wyłącznie w wersji elektronicznej.

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika