Cudawianki 2013 - lato zaczyna się w Gdyni | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.06.2013

Cudawianki 2013 – lato zaczyna się w Gdyni

Cudawianki to impreza, która już na dobre zagościła na liście najważniejszych wydarzeń kulturalnych miasta Gdyni. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ spektrum atrakcji przygotowanych przez organizatorów na ten dzień jest tak szeroki, że każdy z uczestników z łatwością znajdzie coś dla siebie. Tego samego spodziewać możemy się też w tym roku – 22. czerwca.

Cudawianki 2013 - lato zaczyna się w Gdyni

Fundamentem imprezy, który przyciąga największe rzesze odbiorców jest część koncertowa, podczas której usłyszeć można polskich i zagranicznych artystów z najwyższej półki. Tym razem na gdyńską scenę zaproszeni zostali: L.U.C., Julia Marcell, A.Y.O. i Hercules and Love Affair.

Jako pierwszy na scenie stanie L.U.C. – polski beatboxer, raper i co ciekawe, magister prawa. Na szczęście dla fanów, zamiast kariery w palestrze, wybrał tę muzyczną. Uhonorowany w 2010 r. Paszportem Polityki, nominowany do wielu prestiżowych nagród. Inteligentne teksty, świetny kontakt z publicznością i przekaz, który na długo pozostaje w głowach, to elementy, których spodziewać możemy się podczas jego występu. L.U.C. lubi jednak zaskakiwać, więc być może na scenie zobaczymy coś zupełnie nieoczekiwanego, jak… kury czy sprzęt ogrodowy, które bywały częścią jego performance. Warto wziąć udział w jego koncercie, ponieważ przejdzie on w pewien sposób do historii. Dlaczego? Otóż będziemy świadkami pierwszego w karierze L.U.C. koncertu przekrojowego, gdzie zaserwowana zostanie energetyczna bomba oparta na połączeniu hip-hopu, reggae, dubstepu
i elektroniki. Doładowanie akumulatorów na początek wakacji – gwarantowane.

Po żywiołowym występie L.U.C. usłyszymy Julię Marcell. Niech was jednak nie zwiedzie jej niewinne spojrzenie i niepozorny wygląd. Julia to artystka totalna. Pisze teksty, komponuje, śpiewa i gra. Jej muzyka wykracza poza sztywne ramy klasyfikacyjne gatunków, jednak ten eklektyzm to tylko dowód jej niezwykłego talentu. Ów doceniony został także przez polskie środowisko muzyczne, które przyznało jej w 2012 r. dwie prestiżowe w kategorii Muzyka Alternatywna – Paszport Polityki i Fryderyka. Pozazdrościć można jej nie tylko umiejętności muzycznych, ale i determinacji, ponieważ jej pierwsza płyta” It Might Like You” nie powstałaby, gdyby nie wsparcie finansowane słuchaczy z całego świata, którzy docenili uzdolnioną artystkę. Taka rzesza ludzi nie mogła się mylić – będzie można się o tym przekonać już w sobotę.

O 22.30 przyjdzie kolej na artystkę, której przedstawiać nie trzeba. Ayo, autorka takich hitów jak „Down On My Knees” czy „I’m Gonna Dance” już kilka lat temu podbiła serca polskiej publiczności. Podczas jej wizyty w naszym kraju w 2007 r., wszystkie bilety na jej trzy koncerty zostały wyprzedane. W zamian Ayo uraczyła polskich fanów porywającymi i niezapomnianymi występami. Jej muzyka, z pogranicza soulu, reggae i folku wprowadzi nas w iście wakacyjny klimat i dostarczy niezapomnianych emocji.

Część muzyczną zakończy koncert nowojorskiego zespołu Hercules and Love Affair. Artyści zabiorą nas w podróż do legendarnego Studia 54. Energetyczne utwory disco, new romantic, electro oraz indie rocka oraz stylistyka Nowego Jorku z lat 70. ubiegłego wieku nie pozostawią nikogo obojętnym na dobrą, taneczną zabawę, która podczas ostatniego koncertu na gdyńskiej scenie będzie gwarantowana.

Cudawianki to jednak nie tylko koncerty, ale także, a może przede wszystkim szereg atrakcji dziennych, które są świetną okazją na poznanie nowych ludzi i wzięcia udziału w niecodziennych przedsięwzięciach.

O 12.00 organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na letni CudaPiknik. To świetna okazja na wspólne leniuchowanie w centrum miasta w szerszym gronie. Ponadto dla łasuchów przygotowane będą stoiska z jedzeniem… slow food. Nie znajdziemy tu niezdrowych hot dogów czy hamburgerów, ale w zamian będziemy mogli uraczyć się świeżo wypiekanym pieczywem czy słodkimi dżemami przygotowanymi według babcinej receptury. Co więcej, w Alei Topolowej na uczestników będą czekać specjalne samochody z jedzeniem – food trucki.

Dla fanów wszelkich innowacji i robienia „czegoś z niczego” przygotowano warsztaty, gdzie z potłuczonej ceramiki i gipsu tworzyć będziemy przedmioty użytkowe. Zapoznać można będzie się także z techniką TAPE ART, czyli malowaniem i wykorzystywaniem śladów pozostawionych przez… taśmę klejącą. Ponadto Gdyńskie Centrum Eksperyment przygotowało spotkanie, podczas których sięgniemy do pradawnych tradycji i wierzeń, a także zgłębimy tajemnicę wody i ognia.

Pasjonujesz się modą? A może po prostu masz w szafie ubrania, które były nietrafionym prezentem albo zbędnym zakupem? Organizatorzy zapraszają na Summer SWAP, czyli plenerową letnią wymianę ciuchów. To świetna okazja na odświeżenie swojej garderoby, jak również na udział w warsztatach modowych, gdzie poznamy tajniki tworzenia recyklingowych torebek.

A może jesteś fanem dyskotek i nie wyobrażasz sobie weekendu bez wędrówki po trójmiejskich klubach? W ramach Cudawianków zorganizowana będzie scena didżejska, na której szykuje się bitwa warszawsko-trójmiejska. To nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim okazja do dobrej zabawy. Dla tych, którzy łakną rozrywki w niecodziennym wydaniu przygotowana została strefa „cichej” imprezy – SILENT DISCO, gdzie 200 uczestników będzie się bawić przy dźwiękach płynących z… słuchawek.

Nie wyobrażasz sobie dnia bez aktywności fizycznej? Oferta zajęć rekreacyjnych jest niezwykle bogata. Od parkouru i freerunu, przez grę w gumę, slackline czy frisbee. Na uczestników czekać będzie wypożyczalnia dizajnerskich rowerów a także będzie możliwość jazdy na longobardzie. Cudawianki to również okazja na podszkolenie naszych tanecznych umiejętności. Dzięki warsztatom zumba, african dance, street salsa, popping i dancehall podczas wakacyjnego clubbingu nie będą miały przed nami żadnych tajemnic. Ponadto organizatorzy dla najmłodszych przygotują Plac Zabaw, dla fanów gier planszowych szykują Strefę Gier Planszowych, a także Strefę Dobrego Dizajnu, gdzie pokazać będą mogli się młodzi, polscy projektanci.

Co najważniejsze, udział we wszystkich akcjach, jak i w koncertach jest całkowicie bezpłatny. Jest to fantastyczna okazja na świetną zabawę bez narażenia wakacyjnego budżetu na uszczerbek. Za oknami lato pełną parą, więc wyjście w plener i wzięcie udziału w Cudawiankach jest najlepszą okazją do otwarcia wakacyjnego sezonu rozrywką na najwyższym poziomie.

Autor

- Gazeta Bałtycka.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika