Gdynia: Poważny problem dotyczący niepełnosprawnych | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 6.10.2017

Gdynia: Poważny problem dotyczący niepełnosprawnych

Gdynia w przestrzeni publicznej uchodzi za miasto otwarte dla potrzeb osób poruszających się na wózkach. Okazuje się jednak, że problemy pojawiają się już w samym budynku Urzędu Miasta Gdyni.

Mino faktu, że w gdyńskim Urzędzie Miasta funkcjonuje samodzielny referat do spraw osób niepełnosprawnych, istnieje bardzo duży kłopot z sanitariatami przeznaczonymi dla osób na wózku. Problem ten głównie dotyczy mężczyzn chcących skorzystać z WC w urzędzie. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że pracownikami na wózku są głównie panie.

Toaleta przeznaczona dla niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Gdyni umieszczona na parterze nie spełnia norm określających przystosowanie dla osób na wózkach.

  • Wózek osoby niepełnosprawnej w toalecie nie może się obrócić o 180 stopni wokół osi.
  • Muszla klozetowa jest tak ustawiana, że mężczyzna nie zawsze może przy niej stanąć.
  • Brak jest również drugiej poręczy na odpowiedniej wysokości, która zazwyczaj umożliwia potrzymania osobie niepełnosprawnej.

To wszystko powoduje, że toaleta jest niedostępna dla wielu mężczyzn poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Otwarte pozostaje pytanie, dlaczego pracownicy miasta z referatu do spraw osób niepełnosprawnych nie zlecili modernizacji WC w Urzędzie Miasta Gdyni.

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika