Kościerzyna. Wyrok ws. rowerzysty, którzy przekroczył prędkość | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 15.04.2013

Jechał za drogo

Właśnie dowiedziałem się, że sąd w Kościerzynie wydał wyrok w sprawie rowerzysty, który przekroczył dozwoloną prędkość. Wykroczenie zarejestrował fotoradar. Kościerska usiłowała ukarać kierowcę (chłopaka). Ten odmówił przyjęcia pięćdziesięciozłotowego mandatu. I tak sprawa trafiła do wspomnianego sądu.

Kościerzyna. Wyrok ws. rowerzysty, którzy przekroczył prędkośćWszystko w tej sprawie mi się podoba. Wyrok sądu jest, moim zdaniem, bardzo logiczny i zgodny z poczuciem sprawiedliwości (w tym tzw. społecznej). Mam tylko wątpliwości, czy sprawa musiała trwać tak długo i być tak kosztowna. Nie mam tu pretensji do sądu. Są określone procedury, wymagania przepisów prawa. W tym miejscu gdzieś w głowie zaświtała mi myśl: sądy dwudziestoczterogodzinne. Ja wiem, że powołane zostały do innych celów. Ale czy nie można w takiej, błahej sprawie zastosować pewnej procedury uproszczonej. (Sprawca ustalony, wykroczenie niewiele znaczące, a spór w zasadzie ambicjonalny. (Młody człowiek „zaparł się”, zresztą moim zdaniem słusznie). Potem tłumaczenia, że wyjeżdżał z lasu, że nie miał prędkościomierza itp. itd. Angażuje się sąd, wzywani są świadkowie, tracimy czas i pieniądze.

Co złego by się stało, gdyby sąd miał możliwość podjęcia w takiej sprawie decyzji już na pierwszym posiedzeniu i bez prowadzenia szczegółowego rozpoznania sprawy, powagą swego urzędu skończyć na pouczeniu winowajcy (moim zdaniem była wina i był winowajca). Czy podobnego (podkreślam: logicznego i zgodnego ze zdrowym rozsądkiem) rozstrzygnięcia nie można było podjąć „na niższym szczeblu”. Czy np. komendant straży miejskiej w Kościerzynie nie może sobie choćby z grubsza oszacować kosztów procedury, którą uruchomili jego funkcjonariusze, zaprosić młodego człowieka na rozmowę i pouczyć go o niestosowności jego zachowania i ewentualnym wpływie na innych. Taka „pogadanka”, jeśli młodzieniec miałby trochę zdrowego rozsądku, mogłaby odnieść znacznie lepszy skutek. Chłopak poczułby się jak dorosły, odpowiedzialny za nasze, wspólne . A dziś co mamy? Kosztowną lekcję nauki jazdy rowerem. Szkoda tylko, że za nasze, podatników pieniądze.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- publicysta, komentator i felietonista.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>