sHE’S lost control | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.05.2014

sHE’S lost control

Każdy umiera, lecz nie każdy żyje. O Ian’ie Curtis’ie z pewnością możemy powiedzieć, że mimo śmierci w tak młodym wieku, przeżył on znacznie więcej niż niejeden starszy człowiek. „Control” jest to dramat biograficzny przedstawiający życie i twórczość znakomitego, brytyjskiego muzyka, wokalisty i autora tekstów legendarnej, post punkowej grupy Joy Division.

ControlFilm powstał w 2007 roku, w oparciu o książkę „ Touching from a Distance”, autorstwa żony wspomnianego muzyka (Deborah Curtis), która była również współproducentem dramatu.

Reżyserii podjął się Anton Corbijn, popularny i uznany fotograf, reżyser wideoklipów muzycznych grup takich, jak Depeche Mode, Nirvana czy Metallica. „Control” wyreżyserował w typowym dla siebie czarno-białym, surowym stylu. To między innymi dzięki temu zabiegowi udało mu się odtworzyć niesamowity nastrój towarzyszący życiu Ian’a. Tytuł filmu zaczerpnął od jednej z najbardziej znanych piosenek Joy Division- „She’s lost control”, nawiązującej do historii zmarłej na epilepsję dziewczyny.

Rolę Ian’a Curtis’a otrzymał Sam Riley, później znany między innymi z filmów takich jak „W drodze” czy „13”. Aktor doskonale poradził sobie z rolą w „Control”, jego nieobecny wzrok i ruchy sceniczne dobrze oddają graną przez niego postać, za co otrzymał nagrodę Brytyjskiego Filmu Niezależnego. Pochwała nie może ominąć Samanty Morton, wcielającej się w rolę żony Ian’a. Obok nich w obsadzie filmu pojawili się m. in.: Joe Anderson oraz Alexandra Maria Lara.

Film zrealizowany został w melancholijnym, ponurym nastroju. Akcja toczy się w Anglii, w latach siedemdziesiątych. Główny bohater od samego początku wyjawia zamiłowanie do poezji, wiele czasu spędzając na słuchaniu muzyki i kontemplowaniu nad światem. W młodym wieku poślubia byłą dziewczynę kolegi- Debbie, czym szybko decydują się na . W tym samym czasie powstaje grupa, później przeobrażona w Joy Division, w której Ian obejmuje stanowisko wokalisty i autora tekstów. Lekarze odkrywają u bohatera epilepsję, co znacznie utrudnia mu wspinaczkę po szczeblach, nabierającej tempa, kariery. Jednocześnie artysta poznaje młodą, piękną dziewczynę, w której szybko się zakochuje. Zagubiony i rozdarty przez chorobę, problemy rodzinne, i sławę, Ian traci kontrolę nad własnym życiem, po czym decyduje się na tragiczny w skutkach krok.

„Control” jest to dramat poruszający wiele trudnych, współczesnych problemów: zdradę, , chorobę, nieumiejętność z poradzeniem sobie z codziennością.

Obraz przeznaczony dla dojrzałego widza, który lubi zagłębiać się w psychikę ludzką oraz smutne zakończenia. Miłośnicy filmów biograficznych z pewnością docenią tą produkcję, film wydaje się być jednak nieodpowiedni dla fanów kina akcji.

Natalia Kowalczyk


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- niezależny serwis informacyjno-publicystyczny.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>