Absolwent uczelni przekazał w testamencie 2 mln zł na jej rozbudowę | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.06.2013

Absolwent uczelni przekazał w testamencie 2 mln zł na jej rozbudowę

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego rozbudowuje się. Dziś uroczyście otwarto nową części budynku, która powstała m.in. dzięki pieniądzom przekazanym w testamencie przez absolwenta uczelni. Nieżyjący już Stanisław Kogutowski zapisał darowiznę na rzecz wydziału w wysokości 2 mln zł.

Absolwent wydziału przekazał w testamencie 2 mln zł na jego rozbudowę

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego mieści się w Sopocie przy ul. Armii Krajowej 119.

W ramach inwestycji powstał nowy, pięciokondygnacyjny budynek o powierzchni 5550 metrów kwadratowych, łączący skrzydła dotychczasowej siedziby Wydziału Ekonomicznego. W nowo wybudowanej części Wydziału mieści się aula na 400 osób i sala wykładowa na 150 osób, Sala Rady Wydziału, 16 sal dydaktycznych, w tym dwie komputerowe, sale ćwiczeniowe, nagrań oraz pomieszczenia sanitarne i techniczne. Nowo zaprojektowana bryła w funkcjonalny sposób wykorzystuje przestrzeń pomiędzy skrzydłami budynku Wydziału Ekonomicznego, tworząc z nim integralną całość.

Wartość inwestycji to niemal 22 miliony złotych. Dotacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wyniosła 16 milionów złotych.

2 miliony złotych – co jest sytuacją na polskich uczelniach wyjątkową – zostały przekazane przez absolwenta Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, który wyjechał z Polski do Stanów Zjednoczonych. Nieżyjący już absolwent UG – Stanisław Kogutowski zapisał darowiznę na rzecz Wydziału w testamencie. Testament wykonała jego siostra – Halina Armstrong, która także już nie żyje i pieniądze zostały przekazane przez fundusz powierniczy.

Niemal 600 tysięcy złotych zostało przekazanych przez na termomodernizację budynku Wydziału Ekonomicznego. Pozostała część to środki własne uczelni.

Na terenie wokół Wydziału powstanie także nowy funkcjonalny układ dróg i chodników i miejsca parkingowe. Po przebudowie łącznie znajduje się tam 317 miejsc postojowych oraz 36 miejsc w hali garażowej nowej części budynku. Jak na Sopot przystało – na całym teren wokół budynku Wydziału Ekonomicznego powstanie dużo pięknie zagospodarowanej zieleni.

Uniwersytetu Gdańskiego spotkała się z życzliwością władz Sopotu – nowoczesna zabudowa, wygodny układ dróg, parkingów i chodników, zielony teren – wszystko to sprawi, ze sopocki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego nabiera nowego charakteru.

Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego

Siedziba Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego w Sopocie została zaprojektowana w końcu lat 60. XX wieku i była przeznaczona dla 2 tysięcy studentów. Obecnie na Wydziale studiuje ponad 4500 studentów: 2130 studentów studiów stacjonarnych, 1850 studentów studiów niestacjonarnych, 396 słuchaczy na 12 rodzajach studiów podyplomowych (w jęz. polskim i angielskim) oraz 150 doktorantów na studiach doktoranckich z ekonomii. Nowa część budynku pozwoli na rozwój kształcenia, badań naukowych i znacznie poprawi jakość studiowania na Wydziale.

Wydział Ekonomiczny należy do czołowych wydziałów w Polsce kształcących w zakresie ekonomii. Kadra naukowa stawia na kształcenie studentów w powiązaniu z zawodową praktyką i badania naukowe wykorzystywane w gospodarce. Wydział kształci na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach ekonomia i międzynarodowe stosunki gospodarcze. Atutem jest bogata oferta zajęć w językach obcych, anglojęzyczna specjalność International Business, studia doktoranckie, także w języku angielskim, i bogata oferta studiów podyplomowych. Od października br. roku zostanie utworzony, we współpracy z Wydziałem Chemii, nowy unikatowy kierunek biznes i technologia ekologiczna. Założeniem programowym jest wyposażenie studentów w wiedzę niezbędną do prowadzenia własnej działalności w obszarach gospodarki związanych z ochroną środowiska i „zielonymi” technologiami.

Studia na Wydziale Ekonomicznym dają profesjonalne przygotowanie do działania na rynku międzynarodowym i krajowym w warunkach ostrej konkurencji a oferta dydaktyczna współtworzona jest z trójmiejskimi przedsiębiorstwami i instytucjami. W ramach ścisłej współpracy ze środowiskiem biznesowym, przy Wydziale działa Rada Ekspertów, zrzeszająca wielu czołowych przedsiębiorców pomorskich, służących radą przy kształtowaniu założeń programowych i uczestniczących w prowadzeniu zajęć dydaktycznych. Na Wydziale działa pracownia komputerowa Thomson Reuters Data Suite, umożliwiająca dostęp do wiodącej na świecie bazy danych finansowych, dealing room – symulator departamentu skarbowego banku oraz specjalistyczne laboratorium logistyczne (Oracle, Aris). Zajęcia prowadzone są według światowych standardów, obejmujących: mikroekonomię, makroekonomię, gospodarkę światową, ilościowe metody ekonomiczne (matematyka, ekonomia matematyczna, informatyka, statystyka, ekonometria, rachunkowość), rozliczenia międzynarodowe, organizację i zarządzanie, naukę o przedsiębiorstwie, politykę gospodarczą, prawo cywilne, prawo handlowe oraz szereg przedmiotów indywidualnie dopasowanych do specjalności.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>