Opublikowano: 25.11.2013

Polscy piłkarze za granicą. Jak się spisują?

Pierwszy raz w bieżącym sezonie w podstawowym składzie znalazł się 19-letni Arkadiusz Milik. Napastnik młodzieżowej reprezentacji Polski jest wypożyczony na ten sezon z Bayeru Leverkusen do beniaminka Bundesligi. Niezaprzeczalnie nagrodą od trenera w postaci gry od początku były dwa ostatnie efektywne występy Milika w drużynie narodowej, gdzie zdobył łącznie sześć bramek (dwa hattricki). Miniony weekend z całą pewnością do nieudanych zaliczą przede wszystkim Robert Lewandowski i Grzegorz Krychowiak…

W lidze angielskiej – w Premier League i The Championship – wystąpiła większość Polaków reprezentująca swoje kluby. Arsenal Londyn pokonał 2:0 Southampton, a w zwycięskim zespole cały mecz rozegrał Wojciech Szczęsny. Po drugiej stronie między słupkami pojawił się natomiast Artur Boruc. Obaj zawodnicy to konkurenci o miano bramkarza nr 1 w kadrze Polski. Poza tym na ławce rezerwowych londyńskiej ekipy przebywał .

W nowym zespole, tj. Birmingham City FC, zadebiutował . 30-letni obrońca wszedł na boisko w 49 minucie. Jego drużyna zremisowała 1:1. rozegrał całe spotkanie na środku obrony w barwach Leicester na wyjeździe. Polak wracał do domu zadowolony, gdyż jego zespół wygrał 2:1. Tomasz Cywka cały wyjazdowy pojedynek Barnsley FC obserwował z ławki rezerwowych. Radosław Majewski z kolei zaliczył 69 minut w spotkaniu Nottingham-Burnley (1:1). Ponadto Tomasz Kuszczak zachował czyste konto w meczu Wigan z Brighton (wygrana 1:0).

Grzegorz Krychowiak i Ludwik (oryg. Ludovic) Obraniak jak zwykle wystąpili od początku w meczach swoich drużyn. Niestety, Stade Reims przegrał u siebie z PSG 0:3, tymczasem Krychowiak nie wykorzystał rzutu karnego w 68 minucie przy stanie bramkowym 0:2. Obraniak przebywał na murawie 74 minuty, a Girondins Bordeaux zremisował 1:1 ze Stade Rennais FC.

Ponownie wśród rezerwowych swojego zespołu znalazł się Przemysław Tytoń. PSV Eindhoven zremisował z SC Heerenveen 1:1. W zupełnie odmiennej sytuacji jest inny golkiper, Filip Kurto. 22-latek rozegrał cały mecz, w którym jego zespół, tj. Roda Kerkrade, zremisował z AZ Alkmaar. Warto dodać, że od 18 minuty przy bezbramkowym rezultacie Roda grała już w przewadze dwóch zawodników, jednak mimo to straciła dwie bramki.

FC Augsburg zwyciężył nad Hoffenheim TSG 1899 Hoffenheim 2:0. Co prawda bramki dla gospodarzy nie zdobył Arkadiusz Milik, ale po raz pierwszym w tym sezonie pojawił się w wyjściowym składzie i grał do 76 minuty, kiedy to został zmieniony. Poza tym prawie godzinę na boisku w zespole gości wystąpił . i Robert Lewandowski wzięli udział w hicie Bundesligi, jakim było starcie Borussii Dortmund z Bayernem Monachium. Ogromne kłopoty drużyny Juergena Kloppa w odniesieniu do formacji defensywnej doprowadziły do tego, że BVB doznało sromotnej porażki z FCB (0:3). Kuba grał do 71 minuty, Lewy zaś do samego końca. Wielu zaskoczyło z kolei pojawienie się na boisku Łukasza Piszczka. Prawy obrońca początkowo miał wrócić do gry w styczniu, ale wystąpił w poprzednim tygodniu w sparingu. W ubiegłą sobotę wszedł notabene na murawę w 79 minucie, zmieniając Svena Bendera. Piłkarz oznajmił niedawno, że nie odczuwa bólu po operacji i czuje się nieźle. Co więcej, dużo na to wskazuje, że wystąpi on jeszcze nieraz w rundzie jesiennej. Zapewne powrót Polak nie zostałby przyspieszony, gdyby nie sytuacja kadrowa ekipy z Signal Iduna Park związana z kontuzjami Suboticia, Hummelsa oraz Schmelzera. Artur Sobiech zaliczył 30 minut w niedzielnej potyczce Hannoveru 96 z Hamburgerem SV. Pojawił się on na boisku przy stanie 2:1 dla hamburczyków, a mecz ostatecznie zakończył się wynikiem 3:1.

FC Koeln, w którego kadrze figuruje trzech Polaków, przegrał u siebie z Ingolstadt 0:1. Sławomir Peszko grał do 54 minuty, natomiast Adam Matuszczyk i Kacper Przybyłko od początku do końca przesiedzieli spotkanie na ławce rezerwowych. TSV 1860 Monachium gra dziś (poniedziałek) i prawdopodobnie w zespole monachijczyków pojawi się Grzegorz Wojtkowiak.

Janusz Gol po raz kolejny znalazł się w wyjściowe jedenastce Amkaru Perm, który pokonał Kuban 3:1. Golowi nie udało się strzelić gola, ale rozegrał cały mecz. Wołga Niżny Nowogród zremisowała 0:0 z Anży Machaczkała. Pełne 90 minut w tym spotkaniu zanotował Marcin Kowalczyk. Wystąpił on w środku obrony. W kadrze Wołgi zabrakło Piotra Polczaka. Ponadto FC Krasnodar zmierzy się dzisiaj z Terekiem Grozny. W tym meczu może wziąć udział aż czterech Polaków: , Marcin Komorowski, i Maciej Rybus.

W lidze rumuńskiej występuje z kolei trzech polskich piłkarzy. Otelul przegrał z Vaslui 1:2, a w drużynie zwycięzców zagrali Piotr Celeban oraz . Ten pierwszy rozegrały cały mecz, drugi zaś otrzymał żółtą kartkę, zdobył gola na 1:0 i został zmieniony w 77 minucie. Pozostały z Polaków, tj. Łukasz Szukała, również wpisał się na listę strzelców w pojedynku Pandurii ze Steauą Bukareszt. Strzelił bramkę dającą punkt swojej drużynie, a do tego spotkanie zakończył w pełnym wymiarze czasowym i żółtą kartką na koncie.

Adrian Mierzejewski znowu znalazł się w podstawowym składzie Trabzonsporu, który wygrał 1:0. Pomocnik grał do 65 minuty.

We włoskiej Serie A tylko dwóch Polaków wzięło udział w meczach swoich zespołów, z czego tylko jeden w wyjściowym składzie. Paweł Wszołek zaliczył 59 minut w spotkaniu Sampdorii z Lazio (1:1). Kamil Glik wszedł z ławki na ostatnie 25 minut w pojedynku Torino z Catanią (4:1).

Wielu Polaków, niestety, nie wystąpiło w miniony weekend na boiskach europejskich. Waldemar Sobota (Club Brugge) i Seweryn Michalski (Mechelen) nie znaleźli się nawet w kadrach swoich drużyn. Sobota jest podstawowym zawodnikiem brugijskiego zespołu, ale nie mógł wystąpić z powodu kontuzji. Nadal kontuzję leczy Cezary Wilk (Deportivo) i dlatego znowu nie wziął udziału w meczu swojego zespołu w drugiej lidze hiszpańskiej. Malaga, którą reprezentuje pomocnik młodzieżowej rep. Polski Bartosz Pawłowski, gra dziś wieczorem.

Mateusz Klich (Zwolle) i (Twente) nie otrzymali szans na grę w ostatnim meczu. W Niemczech Sebastiana Boenischa z gry wyeliminował uraz kolana. Piotr Ćwielong (VfL Bochum) całe spotkanie obejrzał z ławki. Ariel Borysiuk (FC Kaiserslautern) i Mariusz Stępiński (FC Norymberga) po raz kolejny nie zostali uwzględnienie przez swoich trenerów i zabrakło ich nawet wśród zmienników. W takiej samej sytuacji są (Sivasspor) oraz Mariusz Pawełek (Rizespor). We Włoszech nawet na licznej ławce rezerwowych nie znalazł się Bartosz Salamon (Sampdoria). Rafał Wolski (AC Fiorentina), Tomasz Kupisz (Hellas) i Piotr Zieliński mieli szansę zagrać, ale jej nie otrzymali.

2. Rafał Bucholc napisał(a):

A czy gdzieś temu zaprzeczyłem? Napisałem, że Klich nie otrzymał szansy na grę, co można rozumieć dwuznacznie. Nie dostał szansy, bo był kontuzjowany, czy też nie dostał szansy, ponieważ w oczach trenera jest obecnie zbyt słaby, by nawet znaleźć się na ławie. Jeśli chodzi o Salamona, to – prawdę mówiąc – nie robi różnicy jego kontuzja, bo i tak wiecznie siedzi na ławce.

Wynik: +15 (oddano 15 głosów)
  3. A napisał(a):

To nie był zarzut, bardziej uszczegółowienie. Ale i tak artykuł bardzo dokładny. A co do Salomona, to wiem, że nawet jak był zdrowy to nie powąchał murawy w Serie A, ale wciąż liczę, że może u nowego trenera Sampdorii dostanie szansę. Na tle Mołdawii wydawało się, że ma potencjał, ale fajnie byłoby go zobaczyć jak radzi sobie na tle zawodnikó Serie A.

Wynik: -1 (oddano 5 głosów)