Przełom w syryjskim konflikcie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.09.2013

Przełom w syryjskim konflikcie

Jeszcze w zeszłym tygodniu nie ustawały spekulacje na temat ewentualnego ataku USA na reżim Assada w Syrii jak również głosowania Kongresu amerykańskiego umożliwiającego atak prezydentowi Obamie. Dziś, zdaje się, impas udało się przełamać i prawdopodobnie nie dojdzie do konfliktu zbrojnego.

syria_znieszczenia

Stany Zjednoczone i Rosja ustaliły wspólne dotyczące kontroli arsenałów broni chemicznej i jej zniszczenia. Syria nie poniesie zatem konsekwencji militarnej.

USA i Rosja uzgodniły wspólne stanowisko podczas genewskich rozmów dotyczących planu rozbrojenia syryjskiej broni chemicznej. Przypomnieć należy, że wcześniejsze rozmowy Assada z Rosją przyniosły deklaracje podpisania konwencji międzynarodowych o nieużywaniu tego rodzaju broni.

Baszszar al-Asad - prezydent Syrii.

Baszszar al-Asad – .

Według doniesień prasowych Syria powinna ujawnić listę swoich arsenałów w ciągu tygodnia, na co wskazują słowa Sekretarza Stanu USA – Johna Kerry`ego po rozmowach z ministrem spraw zagranicznych Rosji – Siergiejem Ławrowem na wspólnej konferencji prasowej. Cały arsenał broni chemicznej ma zostać zniszczony poza granicami Syrii.
Jeżeli reżim Assada nie zgodzi się na te wymogi, pociąga za sobą konsekwencje w postaci użycia siły militarnej zapowiedzianej rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Rząd rosyjski zażądał przed rozmowami, żeby Assad nie został pociągnięty do odpowiedzialności za możliwe zbrodnie wojenne przed międzynarodowym trybunałem sądowym, pisze .

tymczasem wraz z kilkoma państwami arabskimi domagała się użycia siły przeciwko reżimowi Assada, jeżeli nie udałoby się zapobiec przed dalszym użyciem broni chemicznej i nie doszło do podpisania negocjacji.

zeitOpracowano na podstawie:
http://www.zeit.de/politik/ausland/2013-09/usa-russland-syrien-genf


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 2 komentarze
Napisano
  1. Imię... pisze:

    Widocznie USA i państwa zachodnie znalazły inną drogę dla gazociągu z Morza Kaspijskiego, albo doszły do wniosku, że bogactwa naturalne Syrii są zbyt małe, aby warto było ich „wyzwalać”. Wyzwalać z bogactw, bo przecież nigdy USA nie chodziło o ludzi. To tylko propaganda dla plebsu, żeby nie burzył się i karnie poszedł na wojnę.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika