Rusza proces Amber Gold. Czy kiedykolwiek usłyszymy wyrok? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.03.2016

Rusza proces Amber Gold. Czy kiedykolwiek usłyszymy wyrok?

4 latach od wybuchu afery Amber Gold rusza proces w tej sprawie. Poszkodowanych jest ponad 19 tys. osób a straty sięgają 850 mln zł.

(Fot. Gazeta Bałtycka)

Choć jest medialnie najgłośniejszą sprawą ostatnich lat, to pod względem zdefraudowanej sumy pieniędzy już największą nie jest. Według szacunków medialnych tzw. „ SKOK Wołomin” może dotyczyć kwoty nawet 900 mln zł wyłudzonych pożyczek, aż 60 tys. oszukanych i 62 osób z zarzutami.

Przypomnijmy, jak wyglądała struktura spółek związanych z Amber Gold: Amber Gold i lista spółek zależnych. Plichta potrójnym prezesem.

Trudno nie mieć wrażenia, że gdański sąd (a wcześniej ) prowadzi sprawę Amber Gold w kierunku czegoś, co należałoby nazwać sądową obstrukcją, czyli sytuacją, w której sąd będzie się starał uniknąć ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy. A może tak być np. w sytuacji, gdy przewód sądowy wraz z okresem tymczasowego aresztowania podejrzanych będzie trwał dłużej niż maksymalny wyrok, jaki im grozi. Tym bardziej, że w aferę mogą być zamieszani zarówno lokalni politycy jak i prokuratorzy, notariusze, policjanci, sędziowie…

Przypomnijmy tylko, że Marcin P. przebywa w areszcie już 4 rok. Rozprawa sądowa będzie trwała kolejne lata, przy założeniu, że prawnicy Amber Gold nie będą starali się skutecznie jej przedłużać, a to, jak wiemy, nie jest trudne.

Ostatecznego, prawomocnego wyroku zapewne nie usłyszymy przed 2020 rokiem.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika