Uwaga kradną rowery! Na Ujeścisku złodziej ukradł 7 sztuk. Jak się zabezpieczyć? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.06.2013

Uwaga kradną rowery! Na Ujeścisku złodziej ukradł 7 sztuk. Jak się zabezpieczyć?

Praca operacyjna kryminalnych doprowadziła do zatrzymania sprawcy kradzieży siedmiu rowerów z terenu Ujeściska. Okazał się nim 24-letni gdańszczanin, który za swoje czyny odpowie jako recydywista, gdyż w przeszłości był karany za podobne przestępstwa. Za kradzież w warunkach powrotu do przestępstwa grozi do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Uwaga kradną rowery! Na Ujeścisku złodziej ukradł 7 sztuk. Jak się zabezpieczyć?

W ostatnim czasie do komisariatu na Oruni zgłaszali się mieszkańcy gdańskiego Ujeściska informując, że ktoś z klatek schodowych ich bloków kradnie rowery.

Sprawą zajęli się kryminalni z Oruni. Ich ustalenia w miniony piątek doprowadziły do zatrzymania sprawcy tych kradzieży. Okazał się nim 24-letni gdańszczanin.

Policjanci ustalili, że zatrzymany 24-latek w okresie od początku kwietnia do połowy czerwca br. z klatek schodowych bloków na Ujeścisku dokonał kradzieży 7 rowerów, które jak tłumaczył, sprzedawał na rynku. Łączna wartość skradzionych rowerów wyniosła ponad 7 tys. zł.

W sobotę sprawca usłyszał zarzuty kradzieży, za które odpowiadać będzie jako recydywista, bowiem w przeszłości był karany za podobne przestępstwa.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Podczas przeszukania lokalu zajmowanego przez 24-latka funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli rower oraz kompresor. Obecnie trwają ustalenia, do kogo należą zabezpieczone przedmioty. Niewykluczone, że sprawca usłyszy kolejne zarzuty.

Za kradzież w warunkach powrotu do przestępstwa grozi do 7 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Aby zmniejszyć ilość kradzieży rowerów , należy pamiętać , że złodziej najczęściej wykorzystuje:
 • pozostawienie roweru na balkonie bez dobrego zabezpieczenia;
 • pozostawienie roweru na klatce schodowej,
 • pozostawienie roweru przed sklepem, barem, budynkiem mieszkalnym,
 • pozostawienie otwartych drzwi do garażu, piwnicy domu lub .
Oto kilka porad, jak ustrzec się przed kradzieżą i jak utrudnić działanie złodziejowi:
 • postaw na profesjonalne zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież,
 • dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno. Im więcej czasu zabierze czasu złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower,
 • stosujmy linki rowerowe zawsze – odchodząc nawet na chwilę przypnijmy rower do nieruchomej części otoczenia. Linka powinna trzymać nie koło, które łatwo zdjąć, ale ramę z kołem,
 • zadbajmy o jak najlepsze zabezpieczenia naszej piwnicy – złodzieja goni czas, więc dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał,
 • miejmy oczy otwarte na to, kto wchodzi do naszej klatki schodowej. Często bez sprawdzenia, po usłyszeniu przyciśnięcia guzika domofonu, wpuszczamy do środka budynku rożne osoby, wśród których może znaleźć się i złodziej,
 • gdy w bloku nie ma domofonów – wnioskujmy o ich zamontowanie,
 • o wszystkich podejrzanych osobach zauważonych w otoczeniu naszego bloku , które na przykład coś wynoszą z piwnicy, wchodzą lub wychodzą z niej bez powodu, zawiadamiajmy policję.

Dobrze jest sfotografować jednoślad, aby w przypadku jego kradzieży móc przekazać zdjęcie oraz dowód zakupu policjantom. W przypadku kradzieży niezwłocznie należy powiadomić o tym policję! Jeśli skradziony rower zostanie znaleziony przez policjantów np. podczas przeszukania złodziejskiej „dziupli”, jest szansa, że taki jednoślad wróci do właściciela.

Co zrobić jeśli ukradną ci rower:
 • zadzwoń na policję podając miejsce kradzieży i roweru, w tym numer identyfikacyjny roweru,
 • przyjdź do najbliższej jednostki policji i o ile to możliwe R1; z dowodem zakupu roweru lub kartą gwarancyjną z numerami ramy, dobrze jest powiadomić sklepy i serwisy rowerowe, obserwować aukcje internetowe, lokalne rynki i giełdy samochodowe. Jeśli np. zauważysz, że na aukcji internetowej do sprzedaży wystawiony jest twój rower, natychmiast powiadom o tym policję.

Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>