Syryjski szczyt „wielkiej dwudziestki” w przeglądzie prasy rosyjskiej | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 6.09.2013

Syryjski szczyt „wielkiej dwudziestki” w przeglądzie prasy rosyjskiej

Jak informuje Jegor Sozajev- Gurev w rosyjskiej „Izwiestiji”, głównym tematem światowych przywódców była debata nad wyjściem z impasu w Syrii.

Syryjski szczyt „wielkiej dwudziestki” w przeglądzie prasy rosyjskiej

-We are ready, yeah? (Jesteśmy gotowi, tak?) – tymi słowami otworzył pierwszą roboczą sesję na szczycie G20 prezydent Rosji Władimir Putin. Szczyt odbywał się w Pałacu Konstantyna w Strelnie. Aby nie utrudniać komunikacji w Petersburgu, szefowie państw zamieszkali w 20 domach w pobliżu pałacu. Dziennikarze i pozostali uczestnicy szczytu dostawali się do Strelna drogą morską. Gości przewozili umundurowani kadeci marynarki wojennej.

Przed oficjalnym rozpoczęciem szczytu odbyło się przywódców Rosji i Chin. i Xi Jinping omówili współpracę w różnych dziedzinach – od przemysłu naftowego do lotniczego. W obecności przywódców obu narodów podpisano dokument w sprawie podstawowych warunków dostaw gazu ziemnego z Rosji do Chin. Przywódca Chin wyraził zadowolenie z rozmów, a także podkreślił rolę Rosji jako mocarstwa na arenie międzynarodowej. Szefowie Rosji i Chin rozmawiali również o likwidacji skutków powodzi rzeki Amur, która dotyczy obu krajów. Xi Jinping złożył Władimirowi Putinowi kondolencje w związku z pierwszą ofiarą powodzi na terytorium Rosji.

Przed spotkaniem roboczym „dwudziestki” przekazane zostały oddzielnie i dostosowane stanowiska w ważnych kwestiach liderów polityki światowej BRICS, która obejmuje Rosję, Chiny, Brazylię, Indie i RPA. Członkowie BRICS uważają, że ingerencja w sprawy Syrii może niekorzystnie wpłynąć na gospodarkę światową. Ponadto wszystkie te kraje wyraziły niezadowolenie z informacji o szpiegostwie USA (dostarczonej przez byłego oficera amerykańskiego wywiadu Edwarda Snowdena), w tym w krajach BRICS, o czym poinformował sekretarz prasowy prezydenta Putina – Dmitrij Pieskow.

Gości zaproszonych do Pałacu Konstantyna osobiście witał prezydent Putin. Dziennikarze zwrócili uwagę, że prezydent Barack Obama i wymienili tylko uściski dłoni, nie rozmawiając. Z kolei kanclerz Niemiec, Angela i brytyjski premier – David Cameron rozmawiali z Putinem. Nie są planowane Obamy i Putina, ale komentatorzy rosyjscy, podobnie jak amerykańscy, wskazują na możliwości rozmów obu przywódców w kuluarach.

Z kolei przedstawiciel administracji prezydenta Putina – Siergiej Iwanow, przedstawił dziennikarzom stanowisko dotyczące użycia broni chemicznej w Syrii. Powiedział, że słowa szefa Pentagonu oskarżające Rosję o dostarczane Syrii środków do produkcji broni chemicznej są bezpodstawne. Powiedział, że wierzy w użycie broni chemicznej w Syrii, ale nie przez wojsko. Zdaniem Iwanowa, nawet jeśli Kongres USA wyrazi zgodę na uderzenie Syrii – to i tak będzie to bezprawne wtargnięcie.

Oprac. Zenon Lica

http://izvestia.ru/news/556625

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>