Operacja plastyczna nosa bez tajemnic | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.12.2015

Operacja plastyczna nosa bez tajemnic

Rynoplastyka jest jednym z najpopularniejszych zabiegów w dziedzinie chirurgii plastycznej. W większości przypadków operację plastyczną nosa przeprowadza się w ramach leczenia prywatnego – czytamy w portalu Medyczne Grono.

nos-operacja

Nos jako jeden z najbardziej widocznych organów, jest dla osoby dotkniętej jego defektem (np. garb) dużym psychicznym utrapieniem. Nie tylko staje się on powodem kompleksów, ale także zaniżonej samooceny, która może skutkować depresją.

Tym wszystkim, którzy nie są zadowoleni m.in. z kształtu swojego nosa, z pomocą przychodzi chirurgia estetyczna.

Nos to narząd węchu oraz początek dróg oddechowych, przez który odbywa się proces oddychania. Narząd ten zbudowany jest z kości i chrząstek pokrytych skórą. We wnętrzu umiejscowiona jest jama nosowa, która przedzielona jest na pół przegrodą chrzęstno – kostną. Poprzez zmienienie kształtu, jak i położenia owych elementów, można korygować wygląd nosa m.in. poprzez jego zmniejszenie, usunięcie garbu, korekcję skrzydełek nosa.

Istnieją dwa powody, dla których wykonuje się operację plastycznej korekty nosa:

  • Estetyczne – celem takiego zabiegu jest skorygowanie kształtu nosa w taki sposób, aby osiągnął on zgrabność oraz proporcjonalność.
  • Medyczne – mające na celu zrekonstruowanie struktury nosa, która została uszkodzona na skutek m.in. urazu, wad wrodzonych, chorób.

Jednym z popularniejszych zabiegów jest septoplastyka, należy ona do zabiegów laryngologicznych i polega na wyprostowaniu przegrody nosowej.

Innym zabiegiem jest konchoplastyka, czyli plastyka przerośniętych małżowin nosowych.

Operacja plastyczna nosa należy do jednego z bardziej skomplikowanych zabiegów chirurgii estetycznej. Wpływ na to mają względy anatomiczne, techniczne, psychologiczne.

Wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu mogą być takie defekty jak:

  • zbyt duży nos
  • opadający, bądź też zbyt szpiczasty czubek
  • asymetryczność
  • zbyt wysoki grzbiet nosa

Nie ma przeciwwskazań do tego, aby poddać się rynoplastyce w młodym wieku. Warunkiem jest tylko to, żeby nos osiągnął swój ostateczny (dorosły) kształt.

Proces ten w przypadku dziewcząt zakończony jest około 15 – go roku życia. U chłopców wynosi 16 – 17 lat.

Górna granica wieku w jakim można poddać się zabiegowi nie jest określona. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że po 35 – tym roku życia skóra zaczyna tracić elastyczność, jak i zdolność regeneracji. Może mieć to wpływ na efekt końcowy zabiegu oraz szybkość gojenia się ran pooperacyjnych.

Rynoplastykę dzieli się na trzy grupy:

  • Operacja nosa tzw. metodą zamkniętą – stosuje się ją w większości przypadków. Wszystkie cięcia wykonuje się od wewnątrz (poprzez otwór nosowy). Zabieg nie pozostawia zewnętrznych blizn. Dzięki zastosowaniu tej metody, można dokonać korekty miękkich części nosa, jak i twardych części nosa m.in. septoplastyka.
  • Operacja nosa tzw. metodą otwartą – chirurg cięcie prowadzi prostopadle do przegrody nosowej. Po zabiegu pozostają niewielkie blizny (niewidoczne dla oka).
  • Wtórna rynoplastyka – celem zabiegu jest poprawienie niezadowalających efektów poprzedniej operacji (można ją przeprowadzić nie wcześniej, niż po upływie roku od poprzedniego zabiegu).

Inny podział to:

  • Korekcja chrzęstna – obejmująca dolną połowę nosa (m.in. korekcja dużego końca nosa, skrócenie nosa).
  • Korekcja całkowita (osteotomia poczwórna nosa) – obejmuje ona cały nos (m.in. krzywy, szeroki, zniekształcony w wyniku urazu).

Operację plastyczną nosa przeprowadza się w większości przypadków w celu poprawienia urody. Jest ona wykonywana na koszt pacjenta. Jednakże istnieją sytuacje, w których operację refunduje NFZ.

Ważne! Pacjent może ubiegać się o refundację w przypadku wad wrodzonych, bądź też będących następstwem wypadku (upośledzają funkcje nosa, utrudniają oddychanie). Należą do nich m.in. rozszczep nosa, niesymetryczność przegrody nosowej.

Zanim dojdzie do zabiegu korekcji nosa, przeprowadza się wpierw konsultację chirurgiczną. Jej celem jest określenie zakresu operacji. Lekarz przedstawia pacjentowi procedurę zabiegu, jak i możliwości operacji oraz jej efekty.

Ważne! Osoba, która zdecydowała się na korektę nosa, musi zdawać sobie sprawę z tego, że niemożliwe jest uzyskanie kształtu idealnego. Istotne jest, aby „nowy” nos pasował do całej twarzy.

Przed zabiegiem wykonuje się badania, do których należy m.in. morfologia, mocz, poziom glukozy na czczo.

Główne zalecenia przed operacją to m.in.:

  • dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem nie należy przyjmować leków zaburzających krzepnięcie krwi, ani opalać twarzy
  • dwa tygodnie przed operacją i 6 tygodni po operacji, należy zaprzestać palenia papierosów
  • nie zaleca się przeprowadzania zabiegu w okresie okołomiesiączkowym

Zabieg korekcji chrzęstnej nosa przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, trwa 1 -1,5 godziny. Pacjent w szpitalu pozostaje 2 – 3 godziny, następnie może udać się do domu.

Zabieg całkowitej korekcji nosa przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, trwa 2 – 4 godziny. Pacjent pozostaje w szpitalu 1 – 4 dni.

Jak każda operacja, tak i rynoplastyka charakteryzuje się występowaniem przeciwwskazań:

  • występowanie u pacjenta, bądź też w jego rodzinie chorób zakrzepowo – zatorowych
  • cukrzyca
  • problemy kardiologiczne
  • ropne zapalenie twarzy oraz zatok

Rekonwalescencja zależy od rodzaju przeprowadzonego zabiegu. W przypadku korekcji polegającej na zmniejszeniu nosa, procedura pozabiegowa wygląda następująco:

  • przez dobę po zabiegu pacjent ma założone w dziurkach od nosa setony (zapobiegają krwawieniu)
  • przez 10 dni pacjent nosi gipsową szynę, która utrwala kształt nosa oraz chroni przed ewentualnymi urazami
  • pacjent w celu zlikwidowania bólu, wykonuje specjalny masaż uciskowy (według instrukcji lekarza)
  • przez około dwa tygodnie utrzymuje się obrzęk oraz zasinienie
  • do 6 miesięcy może trwać niewielka opuchlizna (po tym okresie widać ostateczny kształt jaki uzyskał nos po zabiegu)
  • przez kilka miesięcy po zabiegu wskazane jest ograniczyć wysiłek fizyczny (nos jest bardzo wrażliwy na wszelkie urazy)
  • należy zrezygnować z sauny oraz solarium

Do możliwych powikłań pozabiegowych należy m.in.:

  • krwawienie
  • infekcje
  • zropienie nosa
  • powstawanie blizn przerostowych

Dla tych wszystkich, którzy chcieliby wymodelować kształt nosa, ale bez konieczności poddania się operacji – jest przy użyciu kwasu hialuronowego.

Zabieg polega na wstrzykiwaniu preparatu w odpowiednie miejsce w nosie. Procedura trwa około 15 minut.

Niestety zabieg nie należy do trwałych, po roku powinno się go powtórzyć jeżeli chce się utrzymać efekt. Powodem nietrwałości jest to, że kwas hialuronowy jest wchłaniany przez organizm.

Źródła: https://www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/zabieg-korekcji-nosa/, operacja nosa.pl, R. Meyer „Secondary Rhinoplasty”, wydawnictwo Springer 2011 rok.

Autor: Katarzyna Redmerska

medyczne_grono

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Jola pisze:

    Uważam, ze przed korekcją chirurgiczną nosa większość pacjentek powinna porozmawiać z psychologiem. Obawiam się, że najczęściej problem jest w głowie. Mój ulubiony nos to nos Barbry Streisand.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika