Porozumienie Rosji i Ukrainy ws. zawieszenia broni | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 30.06.2014

Porozumienie Rosji i Ukrainy ws. zawieszenia broni

Władimir Putin i jego ukraiński odpowiednik Petro Poroszenko porozumieli się dziś co do zawieszenia broni pomiędzy prorosyjskimi separatystami a władzami ukraińskimi.

Rosja_Ukraina_zawieszenie_broni

Komunikat wydany przez Pałac Elizejski nastąpił po długiej rozmowie telefonicznej między Putinem, Poroszenką i prezydentem Francji Francoisem Hollandem oraz niemiecką kanclerz Angelą Merkel. Obiecali oni doprowadzić do „skutecznego mechanizmu” w celu wzmocnienia kontroli granicznych.

Zgodzili się także współpracować nad wydaniem kilku zakładników i więźniów i zorganizować istotne negocjacje trójstronne, zgodnie z oświadczeniem Pałacu.

Najważniejsi dyplomaci z Rosji i Ukrainy spotkali się jeszcze wieczorem.

Rebelianci na wschodzie Ukrainy, w znacznym stopniu posługujący się językiem rosyjskim, doprowadzili do aneksji Krymu w maju po ulicznych protestach w Kijowie i obalenia byłego przywódcy tego kraju, Wiktora Janukowycza.

20 czerwca Poroszenko ogłosił jednostronne zawieszenie broni zmierzające do pokojowego planu, aby rozwiązać konflikt we wschodnich regionach.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika