Światowy dług wciąż rośnie
Zadłużenie gospodarek światowych wynosi już ponad 152 biliony dolarów i jest to rekordowy poziom długu, zgodnie z niedawnym komunikatem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Liczba ta, ponad dwa razy większa od rozmiaru globalnej gospodarki, wynika z najnowszego „Monitora Fiskalnego” MFW, który przedstawił najbardziej dokładną miarę zadłużenia świata kiedykolwiek.
„Globalny dług jest na rekordowym poziomie i wciąż rośnie” – powiedział Vitor Gaspar, dyrektor do spraw finansowych w MFW.
Obliczenia podkreślają pozorny paradoks między ultraniskimi stopami procentowymi nałożonymi przez wiele Banków Centralnych, zachęcających do zaciągania pożyczek i pobudzenia powolnych gospodarek, a zagrożeniami wynikającymi z nadmiernego poziomu zadłużenia.
Podczas gdy MFW nie wymaga szybkiej przedpłaty zadłużenia, ostrzega, że w niektórych krajach bezprecedensowy poziom zapożyczenia przez spółki był zbyt wysoki.
„Nadmierne zadłużenie prywatne jest poważną przeciwwagą w stosunku do globalnego ożywienia oraz zagrożeniem dla stabilności systemu finansowego” – powiedział Gaspar. „Monitor Fiskalny pokazuje, że szybki wzrost długu prywatnego często kończy się w przypadku kryzysów finansowych. Recesje finansowe są dłuższe i dotkliwsze niż normalne recesje”.
Poziomy kredytów znacząco wyprzedziły globalny wzrost w ostatnich latach, wzrastając z 200 procent Produktu Krajowego Brutto w 2002 roku do 225 w 2015 roku.
Choć dwie trzecie długu dotyczy sektora prywatnego, potrzeby pożyczkowe rządów również zwiększyły się od czasu globalnego kryzysu finansowego.
Niemniej jednak urzędnicy MFW – którzy spotykają się co roku z przedstawicielami Banku Światowego w Waszyngtonie – chcą, aby rządy czyniły starania na rzecz pobudzenia wzrostu gospodarczego, co często określają mianem „polityki fiskalnej sprzyjającej wzrostowi”.
Pan Gaspar podkreślił, że poziom zadłużenia nie był wszędzie wysoki. „Ostre zróżnicowanie w poszczególnych krajach jest przypomnieniem potrzeby dostosowania diagnozy polityki i recepty odnośnie do specyficznych warunków panujących w danych krajach” – powiedział.
Większość długu jest skoncentrowana w najbogatszych gospodarkach świata, choć Chiny znacząco powiększyły zadłużenie w ubiegłych latach. Podczas gdy państwa o małych dochodach mają stosunkowo niski poziom zadłużenia, w ostatnich latach we wielu z nich gwałtownie wzrosły zapożyczenia.
MFW poinformował ponadto, że firmy mogłoby podnieść wzrost, gdyby skurczyły swoje bilanse przez zmniejszenie ich rozmiarów, choć przyznał, że proces ten wymaga czasu.
Dodał, że kraje wchodzące w recesję finansową ze słabej pozycji fiskalnej, były prawdopodobnie bardziej narażone na utratę wzrostu gospodarczego, aniżeli kraje sprzeciwiające się nadmiernemu wydawaniu środków.
Banki Centralne obniżyły stopy procentowe do rekordowo niskich i biorą udział w masowym zakupie obligacji w reakcji na światowy kryzys finansowy. Chociaż większość ekonomistów uważa, że te działania pomogły, jest też powszechna zgoda, że gospodarka pozostanie poniżej wartości nominalnej, chyba że rządy zrobią w tym kierunku coś więcej.
Postać zadłużenia została opracowana na podstawie danych zebranych przez MFW i Bank Rozrachunków Międzynarodowych z 113 krajów, które łącznie stanowią ponad 94% światowego PKB.
[źródło: Financial Times]
Tylko czekac az ta „freakeconomy” runie…
ale wiekszosc da sie zaskoczyc, niestety.
Deutsche Bank podobno jest w fatalnej kondycji, a i wloskie banki ledwo zipia. Naczynia polaczone…
Za piec dwunasta, a tu straszo idami marcowymi :
http://beforeitsnews.com/conspiracy-theories/2017/02/take-your-money-out-of-the-bank-while-you-can-beware-the-ides-of-march-2479920.html
Pozdrawiam,