Światowy dług wciąż rośnie | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 9.02.2017

Światowy dług wciąż rośnie

Zadłużenie gospodarek światowych wynosi już ponad 152 biliony dolarów i jest to rekordowy poziom długu, zgodnie z niedawnym komunikatem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Liczba ta, ponad dwa razy większa od rozmiaru globalnej gospodarki, wynika z najnowszego „Monitora Fiskalnego” MFW, który przedstawił najbardziej dokładną miarę zadłużenia świata kiedykolwiek.

„Globalny jest na rekordowym poziomie i wciąż rośnie” – powiedział Vitor Gaspar, dyrektor do spraw finansowych w MFW.

Obliczenia podkreślają pozorny paradoks między ultraniskimi stopami procentowymi nałożonymi przez wiele Banków Centralnych, zachęcających do zaciągania pożyczek i pobudzenia powolnych gospodarek, a zagrożeniami wynikającymi z nadmiernego poziomu zadłużenia.

Podczas gdy MFW nie wymaga szybkiej przedpłaty zadłużenia, ostrzega, że w niektórych krajach bezprecedensowy poziom zapożyczenia przez spółki był zbyt wysoki.

„Nadmierne zadłużenie prywatne jest poważną przeciwwagą w stosunku do globalnego ożywienia oraz zagrożeniem dla stabilności systemu finansowego” – powiedział Gaspar. „Monitor Fiskalny pokazuje, że szybki wzrost długu prywatnego często kończy się w przypadku kryzysów finansowych. Recesje finansowe są dłuższe i dotkliwsze niż normalne recesje”.

Poziomy kredytów znacząco wyprzedziły globalny wzrost w ostatnich latach, wzrastając z 200 procent Produktu Krajowego Brutto w 2002 roku do 225 w 2015 roku.

Choć dwie trzecie długu dotyczy sektora prywatnego, potrzeby pożyczkowe rządów również zwiększyły się od czasu globalnego kryzysu finansowego.

Niemniej jednak urzędnicy MFW – którzy spotykają się co roku z przedstawicielami Banku Światowego w Waszyngtonie – chcą, aby rządy czyniły starania na rzecz pobudzenia wzrostu gospodarczego, co często określają mianem „polityki fiskalnej sprzyjającej wzrostowi”.

Pan Gaspar podkreślił, że poziom zadłużenia nie był wszędzie wysoki. „Ostre zróżnicowanie w poszczególnych krajach jest przypomnieniem potrzeby dostosowania diagnozy polityki i recepty odnośnie do specyficznych warunków panujących w danych krajach” – powiedział.

Większość długu jest skoncentrowana w najbogatszych gospodarkach świata, choć znacząco powiększyły zadłużenie w ubiegłych latach. Podczas gdy państwa o małych dochodach mają stosunkowo niski poziom zadłużenia, w ostatnich latach we wielu z nich gwałtownie wzrosły zapożyczenia.

MFW poinformował ponadto, że firmy mogłoby podnieść wzrost, gdyby skurczyły swoje bilanse przez zmniejszenie ich rozmiarów, choć przyznał, że ten wymaga czasu.

Dodał, że kraje wchodzące w recesję finansową ze słabej pozycji fiskalnej, były prawdopodobnie bardziej narażone na utratę wzrostu gospodarczego, aniżeli kraje sprzeciwiające się nadmiernemu wydawaniu środków.

Banki Centralne obniżyły stopy procentowe do rekordowo niskich i biorą udział w masowym zakupie obligacji w reakcji na światowy kryzys finansowy. Chociaż większość ekonomistów uważa, że ​​te działania pomogły, jest też powszechna zgoda, że ​​gospodarka pozostanie poniżej wartości nominalnej, chyba że rządy zrobią w tym kierunku coś więcej.

Postać zadłużenia została opracowana na podstawie danych zebranych przez MFW i Rozrachunków Międzynarodowych z 113 krajów, które łącznie stanowią ponad 94% światowego PKB.

[źródło: Financial Times]

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Tylko czekac az ta „freakeconomy” runie…
    ale wiekszosc da sie zaskoczyc, niestety.
    Deutsche Bank podobno jest w fatalnej kondycji, a i wloskie banki ledwo zipia. Naczynia polaczone…
    Za piec dwunasta, a tu straszo idami marcowymi :

    http://beforeitsnews.com/conspiracy-theories/2017/02/take-your-money-out-of-the-bank-while-you-can-beware-the-ides-of-march-2479920.html

    Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika