Kompromis ws. TK? PO, PSL i Nowoczesna mówią „NIE”! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.01.2016

Kompromis ws. TK? PO, PSL i Nowoczesna mówią „NIE”!

Kompromis ws. Trybunału Konstytucyjnego proponowany przez PiS – nie do przyjęcia przez wszystkie poza Kukiz’15 ugrupowania opozycyjne.

trybunal

PiS proponuje, aby 8 z 15 sędziów mogły wybierać ugrupowania opozycyjne. Co obiektywnie wydaje się propozycją daleko idącego kompromisu. Warto pamiętać o tym, że w myśl nowej o TK, Trybunał będzie mógł podejmować decyzje jedynie większością 3/5 głosów. Co oznacza, że oni PiS, który zaproponuje 7 sędziów do TK, ani opozycja, która mogłaby wskazać 8 sędziów – nie będą miały decydującego głosu w Trybunale, a to z kolei spowoduje, że niezbędny będzie kompromis przy podejmowaniu decyzji przez sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

PiS proponuje rozwiązanie rozsądne, które poddaje w wątpliwość tezy formułowane przez PO o próbie zamachu na TK, czy też chęci sparaliżowania Trybunału.

Problem jednak w tym, że PO, PSL i Nowoczesna nie chcą przyjąć proponowanych przez PiS rozwiązań. Dlaczego? Tego do końca nie wiadomo. W całym sporze na dużą uwagę zasługuje Kukiz’15, które wydaje się być propaństwowe i dążące do uzyskania konsensusu.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>