„Rząd to grupa rekonstrukcyjna”, czyli o nowoczesnej komunikacji politycznej | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 28.09.2016

„Rząd to grupa rekonstrukcyjna”, czyli o nowoczesnej komunikacji politycznej

„Rząd to grupa rekonstrukcyjna” – powiedział poseł z PO, komentując dymisję ministra finansów z rządzie Beaty Szydło. Niewątpliwie tak brzmi przekaz dnia politycznej opozycji. Problem jednak w tym, że w nowoczesnej komunikacji coś takiego jak przekaz dnia, czyli dobrze brzmiący slogan, w komunikacji nie ma już większego znaczenia.

komunikacja-polityczna

Slogan, etykieta, zgrabnie skonstruowane krótkie zdanie, czasem zawierające nieco ironii lub humoru – to był hit w przekazach politycznych w połowie lat 90. Był także skuteczny na początku XXI wieku. Z czasem jego wartość jednak znacznie spadała, z przyczyn prozaicznych. Otóż i opinia publiczna do sloganów się przyzwyczaili i od dobrych kilkunastu już lat nie wzbudzają one większych emocji. Są po prostu czymś bezwartościowym, czasem ośmieszającym za to ich autorów.

Komunikacja, tak jak wszystko wokół – ewoluuje. Dziś znacznie większe znaczenie ma warstwa merytoryczna przekazu, niż jego forma, ładunek ironii, sarkazmu, czy humoru. Choć one, sprytnie wplecione w merytoryczny przekaz, wciąż są ważne.

Poseł Neumann ze swoim bon motem, który najprawdopodobniej wymyśliło zaplecze polityczne Platformy Obywatelskiej pokazał, że w obszarze komunikacji zatrzymał się w poprzedniej epoce. Zresztą tak, jak ugrupowań politycznych, które dość powoli przyswajają sobie nowe zasady funkcjonowania otaczającego ich świata politycznego PR.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Starsza pisze:

    Wczoraj słuchałam oryginału rozmowy telefonicznej między ministrem Spraw zagrozenie Rosji panem Ławrowem i ministrem spraw zagrozenie USA i gdy usłyszałam dziś powtórzenie pełnej odpowiedzi ministra spraw zagrozenie USA to zadaję sobie pytanie: Czy nasze media są opłacane przez USA? Amerykański min spraw zagr. oskarżył wprost że Rosja wzmacnia faszyzm grup muzyłmańskich w Syrii a min Ławrow bardzo precyzyjnie określił negatywny wpływ Amerykańskich wojsk w Syrii i wynik rozmowy jest taki że to Amerykanie chcą sprowokować świat do wojny z Rosją! Jestem wstrząśnięta i wiem dlaczego tak się dzieje ..ja nie chcę abysmy uczestniczyli w tej wojnie bo absolutnie bezrozumna sytuacja…i co dale?

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika