Na czym polega oszustwo metodą na "jednopensówkę"? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 5.07.2013

Na czym polega oszustwo metodą na „jednopensówkę”?

Słupscy policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą „jednopensówki”. Sprawcy stwarzają pozory okazji kupna niezwykle cennych złotych monet, a w rzeczywistości sprzedają nic nie warty złom. Przekonał się o tym słupszczanin, który kupił od oszustów za 25 tysięcy złotych.

Na czym polega oszustwo metodą na "jednopensówkę"?

Metoda „jednopensówki” polega na oferowaniu nic nie wartych monet, pod pozorem sprzedaży cennych unikatów. Sprawcy wybierają ofiarę którą najczęściej obserwują w pobliżu banków, pasaży handlowych. Z reguły jeden ze sprawców oszustwa podchodzi do wytypowanej osoby i pokazuje jej monetę. Pyta o lombard -jubilera twierdząc, że chciałby ją sprzedać. W tym czasie wspólnik pod pozorem zainteresowania atrakcyjną ofertą, proponuje kupno monet po ich sprawdzeniu. Uzgadniają ze sprzedającym cenę monety. Wszystkie te zabiegi zwykle przekonują wytypowaną osobę. Kupuje ona monety przekonana, że robi doskonały interes.

W minioną środę do dyżurnego Policji w Słupsku zgłosił się mieszkaniec tego i powiadomił, że został oszukany na 25 tys. złotych.

Jak ustalili policjanci mężczyzna po wyjściu z banku został zaczepiony przez nieznajomego mężczyznę, w wieku około 70 lat. Osoba ta zaproponowała zakup złotej monety „One Penny” po atrakcyjnej cenie. W pierwszej chwili słupszczanin odmówił kupna. mówiąc z akcentem rosyjskim i trochę po polsku dalej nalegał. W trakcie rozmowy podszedł do nich inny mężczyzna – który twierdził, że jest zainteresowany kupnem tej monety. Następnie poszedł do pobliskiego kantoru. Po krótkiej chwili wrócił informując, że w kantorze za taką monetę można dostać nawet 3 tys. złotych .

Słupszczanin czując „dobry interes” kupił od oszusta 17 monet płacąc za nie 25 tysięcy złotych. Zaraz po tym aby upewnić się, że zrobił „dobry interes” poszedł do pobliskiego kantoru. Tam okazało się, że został oszukany kupując bezwartościowe „miedziaki”.

Apel!!!

Podany przykład jednoznacznie dowodzi, że na rzekomym „dobrym interesie” można stracić wieloletnie oszczędności. Nasza naiwność, brak rozwagi i czujności jest skrupulatnie wykorzystywana przez oszustów i złodziei. Nie pozwólmy się okradać i oszukiwać.

Apelujemy, aby uważać na tego typu okazje! Nikt nie będzie sprzedawał cennych przedmiotów za bezcen. Jeżeli kiedyś komukolwiek trafi się taka okazja, niech się dobrze zastanowi zanim nie będzie za późno i nie straci w ten sposób dorobku swojego życia

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika