Znów korupacja w Wejherowie. Tym razem w Marynarce Wojennej. Kwota to 13 mln zł | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 31.10.2013

Znów korupacja w Wejherowie. Tym razem w Marynarce Wojennej. Kwota to 13 mln zł

Kolejne zatrzymania w związku z korupcją przy przetargach na ochronę obiektów wojskowych. Tym razem w Marynarce Wojennej. Kilka tygodnie wcześniej podobna sytuacja miała miejsce w bazie lotniczej.

Znów korupacja w Wejherowie. Tym razem w Marynarce Wojennej. Kwota to 13 mln zł

Policjanci z Wydziału do Walki. z Korupcją w Gdańsku wspólnie z żołnierzami Żandarmerii Woskowej zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o organizowanie nieuczciwych przetargów.

Nieprawidłowości dotyczyły organizacji przetargów na ochronę obiektów wojskowych realizowanych przez Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie. Jest to już kolejna w ostatnim czasie tego typu sprawa dot. nieprawidłowości w ochronie obiektów wojskowych. Za tego typu grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj policjanci na terenie Gdańska zatrzymali menadżera regionalnego jednej z firm ochroniarskich, natomiast żandarmi weszli do Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie i zatrzymali żołnierza. Obaj mężczyźni podejrzani są o ustawienie przetargów na ochronę obiektów wojskowych. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że przetarg o wartości około 13 milionów zł. został zmanipulowany przez żołnierzy oraz przedstawicieli firm cywilnych.

Osoby te dopuściły się miedzy innymi zmowy cenowej mającej na celu wygranie przetargu przez dużą firmę ochroniarską za możliwie najwyższą cenę. Ponadto wykryto nieprawidłowości podczas realizacji umowy o świadczenie usług w zakresie ochrony obiektów i mienia powodujących straty w majątku Sił Zbrojnych RP oraz narażające obiekty wojskowe na realne zagrożenie.

Działania Policji i Żandarmerii doprowadziły do ujawnienia szeregu przestępstw m. in. przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczenia nieprawdy oraz nieprawidłowości w ochronie informacji niejawnych. Za tego typu przestępstwa grozi nawet do 10 lat.

Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika