Międzynarodowy Festiwal Chóralny MUNDUS CANTAT Sopot 2013 | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 22.05.2013

Międzynarodowy Festiwal Chóralny MUNDUS CANTAT Sopot 2013

Kilkuset śpiewaków z całego świata przybędzie do Sopotu, aby wziąć udział w dziewiątej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego MUNDUS CANTAT Sopot 2013. Chóry z Singapuru, Chin czy Ukrainy zaprezentują się na wielu scenach muzycznych województwa pomorskiego.

Międzynarodowy Festiwal Chóralny MUNDUS CANTAT Sopot 2013

Festiwal MUNDUS CANTAT jest jednym z największych, tego rodzaju, przedsięwzięć na terenie Polski, w którym biorą udział chóry dziecięce, młodzieżowe oraz dorosłe z całego świata i gdzie międzynarodowe jury przyznaje nagrody w trzech kategoriach muzycznych: muzyka sakralna, świecka, gospel, jazz i spirituals. Jak co roku chóry powalczą o nagrodę Grand Prix i statuetkę Sopockiej Mewy.

Najlepszych wykonawców poznamy już w maju! Część konkursowa Festiwalu odbędzie się w dniach 22-26 maja i już dzisiaj potwierdziły swój udział chóry z Singapuru, Kolumbii, Ukrainy i Chin. Chóry będzie oceniać jury, do którego udało się nam zaprosić sławę światowej chóralistyki, prof. Fidel’a Gener Calalange Jr. z Konserwatorium Muzycznego w Manili. Calalang jest dyrygentem znakomitego chóru UST Singers, który gdzie się nie pojawi tam zdobywa najwyższe nagrody. W swojej kolekcji UST Singers posiadają również statuetkę Sopockiej Mewy zdobytą w 2010 roku a w tym roku będziemy mogli usłyszeć ich ponownie. Chór University of Santo Tomas (UST) Singers z Manili będzie gościem specjalnym MUNDUS CANTAT i to właśnie Sopot wybrał do celebrowania swojego jubileuszu – 20-lecia istnienia.

Program MUNDUS CANTAT obfituje w wiele wydarzeń z udziałem barwnych uczestników festiwalu, m.in. grupy „XCor” z Wenezueli, która po raz drugi zawita w Sopocie. Wenezuelski zespół wokalny „XCor” składa się z pięciu muzyków, którzy tworzą muzykę wielu gatunków, w którą wplatają ścieżki instrumentalne za pomocą wokalu. Muzycy prezentują latynoamerykańskie rytmy takie jak salsa, czy merengue ale w ich repertuarze znajdują się również aranżacje piosenek Boba Marleya czy Michaela Jacksona.

Festiwal to setki uczestników z całego świata, kilometrowa parada chórów trasą słynnego „Monciaka” oraz dziesiątki wydarzeń festiwalowych w Trójmieście i zaprzyjaźnionych festiwalowi miastach w ciągu całego roku. Obok spontanicznych flash mobów, koncertów z muzyką różnych narodów, organizujemy również warsztaty wokalne i dyrygenckie. Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbędą się w niepowtarzalnym otoczeniu, m.in. w Muszli Koncertowej na sopockim Molo, Teatrze Leśnym w Gdańsku oraz na Dziedzińcu Zamku Średniego w Malborku. Koncert finałowy, na którym poznany tegorocznych laureatów i usłyszymy występy gości specjalnych, odbędzie się na scenie Tarasów Pick&Roll Club w Sopocie.

Organizatorzy naszego festiwalu ściśle współpracują z gdańskim środowiskiem akademickim. W ramach tej współpracy, w maju w Akademii Muzycznej w Gdańsku odbędą się warsztaty dyrygenckie prowadzone przez filipińskiego chórmistrza prof. Fidela Calalanga z Konserwatorium Muzycznego w Manili. Zespołem ćwiczebnym dla studentów będzie wspomniany wyżej University of Santo Tomas (UST) Singers.

W tegorocznej edycji prezentacje konkursowe będzie oceniać międzynarodowe jury w składzie:

  • prof. Fidel Gener Calalang Jr., utytułowany kompozytor, kieruje Departamentem Dyrygentury Chóralnej w Konserwatorium Muzycznym w Manili, jest założycielem i dyrygentem uznanych na arenie międzynarodowej UST Singers, którzy zdobyli 45 najlepszych nagród w konkursach chóralnych na całym świecie;
  • prof. Marcin Tomczak, kierownik katedry dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej w Gdańsku, kierownik artystyczny i dyrygent Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego – przewodniczący jury;
  • pani Krystyna Stańczak-Pałyga, główny specjalista w Ministerstwie Edukacji Narodowej w zakresie edukacji kulturalnej;
  • prof. Anna Fiebig, profesor w Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki, prowadzi m.in. chór żeński Gaudium per Canto.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest ceniony w środowisku Marcin Tomczak, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku natomiast pomysłodawczynią i dyrektorem organizacyjnym jest Joanna Stankowska, animator działalności chóralnej na Pomorzu, prezes Fundacji Mundus Cantat.

Materiały dodatkowe:

  • Grupa XCor, Merida, Wenezuela

  • UST SINGERS, Manila, Filipiny: zdjęcie i film


Małgorzata Mierniczek

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika