Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na wystawę: "Opowieści o orzechu. Dziadki do orzechów" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 19.12.2012

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na wystawę: „Opowieści o orzechu. Dziadki do orzechów”

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, ul. Mariackiej 25/26 zaprasza na wystawę „Opowieści o orzechu. Dziadki do orzechów”. Wystawa potrwa w dniach 18.12.2012 – 28.02.2013.

Z czym kojarzą nam się święta. Oczywiście z choinką, bombkami, mikołajem, prezentami, a niektórym również z „Dziadkiem do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Tym bardziej warto pojawić się w Muzeum Archeologicznym, żeby zobaczyć prawdziwą historię dziadka i orzecha.
Oprócz zabytków pozyskanych w trakcie wykopalisk prezentowana będzie kolekcja dziadków do orzechów składająca się prawie z 400 przedmiotów. Jej twórcami jest Jan Łomnicki i Witold Tchórzewski.

Orzech- symbol zdrowia, szczęścia, żywotności, sił witalnych, mądrości, obfitości wszelkich dóbr.

Otaczana kultem leszczyna, odgrywała ważną rolę w wierzeniach wielu ludów Europy. Była rośliną piorunowładnego boga nieba, który chronił przed złem i inicjował wiosenną regenerację przyrody. Orzechy z otworkami w skorupkach były noszone przez kobiety jako zausznice-amulety. W wielu kulturach od epoki brązu po średniowiecze orzechy umieszczano w grobach. Wiązało się to zapewne z wyobrażeniami o charakterze religijnym. W jednym z grobów szkieletowych odkrytych w Pruszczu Gdańskim, pochodzącym z pierwszych wieków naszej ery, obok licznych zabytków znaleziono wisior opasany złożony z taśmy brązowej i orzecha włoskiego.

Orzechy wraz z owocami zajmowały ważne miejsce w codziennej diecie gdańszczan. Z XI wieku pochodzą ślady spożywania orzechów laskowych, od wieku XIV- orzechów włoskich. Z wieku XVII pochodzą pozostałości migdała i orzecha kokosowego.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>