Günter Grass - Akwarele | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 28.06.2012

Günter Grass – Akwarele

W związku z 85 urodzinami Güntera Grassa w Gdańskiej Galerii Miejskiej zostaną pokazane wybrane akwarele artysty. Będą to przede wszystkim akwarele ilustrujące dwie książki Noblisty – zbiór esejów „Moje stulecie” i zbiór poezji „Rzeczy znalezione” oraz prace z wczesnego okresu jego twórczości. Podczas trwania wystawy zaplanowane są oprowadzania śladami Güntra Grassa prowadzone przez Mieczysława Abramowicza.

W związku z 85 urodzinami Güntera Grassa w Gdańskiej Galerii Miejskiej zostaną pokazane wybrane akwarele artysty.

  • WYSTAWA: lipca – 26 sierpnia 2012
  • KURATORKA: Iwona Bigos
  • WERNISAŻ: sobota 30 czerwca 202, godz. 18.00
  • PERFORMANCE Marlen Pelny R1; Günter Grass – pewne muzyczne zbliżenie: 30 czerwca 202, godz. 21:00 performance literacko-muzyczny
  • MIEJSCE: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35, 36, 37, Grobla I /2
  • GODZINY OTWARCIA GALERII: wt-śr 1-17, czw-nie 11-19

WSTĘP WOLNY

OPIS WYSTAWY:

W tekście do albumu „Mit Wasserfarben” Grass pisze o swojej o fascynacji akwarelą, która intensywnie towarzyszyła mu od najmłodszych lat, aby w latach dojrzałych stać się jego ulubionym środkiem wyrazu. Na swoje siedemdziesiąte urodziny artysta podarował publiczności tom wierszy ‘Rzeczy znalezione’, w którym połączył bezpośrednio poezję z malarstwem, tworząc kilkadziesiąt ‘wierszo-obrazów’. W podobny sposób został zilustrowany zbiór opowiadań ‘Moje stulecie’ (1999). Dzisiaj w Gdańsku, w roku jego 85 urodzin, mamy okazję zaprezentować w galerii jego imienia wybrane akwarele ze wspomnianego tomiku ‘Rzeczy znalezione’ a przede wszystkim strony z ‘Mojego stulecia’. Wystawę uzupełniają akwarele z lat pięćdziesiątych, doskonale ilustrujące rozwój artystyczny noblisty.

Wystawa dzięki wspaniałomyślności Domu Grassa i Forum Literatury i Sztuki w Lubece.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE:

PERFORMANCE:
Na wernisażu wystawy, o godzinie 2 wystąpi Marlen Pelny – młoda artystka z Berlina – zaprezentuje program liryczno-muzyczny bazujący na poezji Guentera Grassa.

Günter Grass – pewne muzyczne zbliżenie
Berlińska poetka i kompozytorka Marlen Pelny łącząc lirykę z akustycznymi dźwiękami i niebiańskim brzmieniem, tworzy utwory, które prezentuje albo na scenie albo w formie audiobooków. Inspiracją dla niej były już teksty Marianne Brandt, Irmtraud Morgner i Heinricha von Kleist. Dla Gdańska powstał program, w którym artystka w formie performance muzyczno-literackiego zaprezentuje wybrane wiersze Güntera Grassa. Jej gitarowa muzyka, wzbogacona muzycznym efektami loopstation i innymi wyrafinowanymi technicznymi efektami wykorzystującymi możliwości iphona będzie towarzyszyć deklamowanej poezji. Eksperymentalna muzyczna interpretacja 3-letniej artystki nada nowego kontekstu głębokiej mądrości wierszą 85-letniego poety.

OPROWADZANIE PO GRASSOWSKIM WRZESZCZU:
Śladami Grassa- gdański znany pisarz i historyk- Mieczysław Abramowicz oprowadzać będzie po grassowkim Wrzeszczu. Spotkanie z przewodnikiem (07.07.202 i 18.08.2012) ul. Lendziona 5.

ONCE UPON A DEADLINE
Prezentacja krótkich form literackich powstałych podczas miejskiej podróży po równych miejscach Gdańska

Once Upon a Deadline in Translation to maraton pisarski, którego celem jest stworzenie krótkich form literackich inspirowanych miejską podróżą. Tegoroczna gdańska edycja jest kontynuacją wydarzenia, które zostało zainicjowane w Sydney w 2005 roku. Pierwsza odsłona, w której uczestniczyli Polacy, miała miejsce w Southend-on-See (UK) w 201 roku, jako część festiwalu Polish Arts Festival. W tym roku maraton odbędzie się w dwóch miastach. Najpierw pięciu Brytyjczyków będzie miało okazję poznać Gdańsk, potem polscy pisarze wybiorą się do Southend-on-Sea.

25. sierpnia Brytyjscy pisarze będą mieli łącznie 6 godzin, aby stworzyć trzy-stronicowy tekst inspirowany różnymi miejscami Gdańska. Może spotkasz ich w Stoczni, na ulicy Mariackiej, w Akademii Muzycznej lub w kościele?

Prezentacja powstałych teksów odbędzie się w niedziele 24 sierpnia o 19.30, podczas finisażu wystawy Grass – Akwarele w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa | G4.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika