IV Międzynarodowe Warsztaty Bursztynnicze Gdańsk 2012 | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.09.2012
Sztuka | Autor: Redakcja

IV Międzynarodowe Warsztaty Bursztynnicze Gdańsk 2012

Pięciu projektantów z Belgii uczestniczy w IV Międzynarodowych Warsztatach Bursztynniczych Gdańsk 2012. Zapraszamy na wernisaż ich prac, który odbędzie się w sobotę 15 września o godz. 19.00 w Galerii Amberstyl przy ul. Długie Pobrzeże 31 (obok restauracji Żuraw).

W ciągu kilku kolejnych dni, projektanci z Belgii będą uczyć się poławiać bursztyn, obrabiać go i szlifować w pracowni doświadczonego mistrza złotnictwa i bursztynnictwa – Zbigniewa Strzelczyka. W wolnych chwilach zwiedzą Muzeum Bursztynu oraz inne atrakcje turystyczne Gdańska.

Organizatorem warsztatów jest w imieniu konsorcjum „Bursztyn. Skarb Polski” Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu. W zaproszeniu projektantów pomagały Ambasada Belgii w Warszawie oraz Ambasada RP w Brukseli.

Warsztaty są organizowane w Gdańsku od 2009 roku. Ich podstawowym założeniem jest zainspirowanie bursztynem projektantów biżuterii z całego świata, którzy nigdy nie wykorzystywali w swojej twórczości tej żywicy.

W pierwszej edycji uczestniczyli projektanci z Niemiec, Holandii i Australii, dwa lata temu gościliśmy w Gdańsku projektantów biżuterii z Hiszpanii. W maju 2011 roku obróbki bursztynu uczyli się twórcy sztuki złotniczej z Włoch. Warto nadmienić, że Gisbert Stach, uczestnik pierwszej edycji warsztatów, zdobył główną nagrodę w konkursie Amberif Design Award 2011.

Dotychczas międzynarodowe warsztaty bursztynnicze realizowane były w ramach projektu Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu ze środków Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą Bursztynu. Przez dwa najbliższe lata, dzięki działaniom konsorcjum „Bursztyn. Skarb Polski”, warsztaty będą finansowane przez Ministerstwo Gospodarki ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego. Ich organizatorem jest Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu.

Ministerstwo Gospodarki przeznaczy prawie 7 milionów złotych na działania promocyjne w latach 2012-2015. Ponadto firmy biorące udział w targach zagranicznych organizowanych w Monachium i w Vicenzie, Tucson, Vegas oraz w Hong Kongu otrzymają dofinansowanie w wysokości 75 procent kosztów kwalifikowanych, takich jak zakup powierzchni wystawienniczej, przejazdy i hotele.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika