Portret Bojków. Gdańska Galeria Fotografii Muzeum Narodowe w Gdańsku - cykl spotkań z autorami fotografii | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 21.07.2012

Rozmowy o fotografii… Portret Bojków

W cyklu spotkań z autorami fotografii organizowanych przez Gdańską Galerię Fotografii Muzeum Narodowe w Gdańsku zapraszamy na spotkanie z Janem Brykczyńskim, autorem zdjęć ukraińskiej grupy etnicznej Bojków prezentowanych na wystawie Sputnik Photos „U”.

Jan Brykczyński, Bojkowie.

Jan Brykczyński, Portret Bojków

26.07.202 (czwartek) godz. 18.00

Prezentowana w Gdańskiej Galerii Fotografii wystawa „U” jest kolejną odsłoną projektu Sputnik Photos, która tym razem w fotoreporterskiej narracji opowiada o Ukrainie.

Jan Brykczyński, jeden z współzałożycieli międzynarodowego kolektywu Sputnik, za pomocą nowoczesnego fotograficznego rejestruje życie codzienne wschodniokarpackich Bojków na Ukrainie. Bojkowie są góralami zamieszkującymi zachodnią część Ukraińskich Karpat.

Ich dzisiejsze życie niewiele różni się od tego, jakie w tych samych wsiach i nierzadko w tych samych drewnianych chatach wiedli ich pradziadowie. Jest to życie ściśle związane z cyklami przyrody, z uprawą niewielkich pól i z przy domową hodowlą zwierząt.

Brykczyński w swojej pracy często skupia się na peryferiach regionu Europy Wschodniej. Jego dokument fotograficzny społeczeństw znajdujących się gdzieś na peryferiach cywilizacyjnego zgiełku, jest niezwykle cenny ze względu na to, że stanowi zapis fragmentu unikatowej europejskiej kultury.

Artysta doskonale uchwycił i utrwalił nastrój panujący w odległej wsi na Ukrainie. Krajobraz, stroje mieszkańców, obrzędy to być może już dziś obraz odchodzącego świata. Zdjęcia Bojków wyróżniają się na wystawie „U” poprzez swoją malarskość. Sposób portretowania prostych ludzi w ich prostym życiu budzi skojarzenia z rodzajowością XVI w. mistrzów holenderskich.

Podczas spotkania artysta przybliży kulisy powstania międzynarodowego projektu „U”, i opowie o swoim doświadczeniu fotoreporterskim we wsi Karpackie w Ukraińskich Karpatach w latach 2009 – 201.

Jan Brykczyński, ur. 1979 r., Absolwent fotografii na wydziale operatorskim PWSFTiT w Szkole Filmowej w Łodzi. Współzałożyciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Fotografów Sputnik Photos. Stypendysta Europejskiej Fundacji Kultury, Funduszu Wyszechradzkiego i Ministra Kultury. Laureat wielu konkursów fotograficznych, w tym w 202 Sony World Photography Award. Jego zdjęcia były publikowane między innymi w Die Welt, Le Monde, Der Spiegel, The Independent, Newsweek, Polityka, Przekrój, National Geographic Polska, Wysokie Obcasy. Zdobył dla Sputnik Photos I nagrodę w kategorii Przyroda w konkursie Grand Press Photo 2012 za cykl zdjęć Białowieska.

Na spotkanie, które poprowadzi Mariola Balińska zapraszamy do Gdańskiej Galerii Fotografii, róg ulic Grobla I i Świętego Ducha w Gdańsku.

Wystawa Sputnik Photos „U” czynna jest do 2.08.2012

  • wtorek R1; środa – piątek 11.00-18.00, czwartek 12.00 – 19.00
  • sobota R1; niedziela 11.00 – 16. 00

Realizacja: Mariola Balińska
Współpraca: Weronika Grochowska, Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Organizatorzy:

  • Sputnik Photos
  • Muzeum Narodowe w Gdańsku Gdańska Galeria Fotografii
  • Fundacja Ostańce Nadziei

Wystawa zorganizowana ze środków finansowych Miasta Gdańska.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika