Bitwa na...spektakle! Teatr Akademickiego Centrum Kultury vs. Gdańska Szkoła Artystyczna | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 26.04.2013

Bitwa na…spektakle! Teatr Akademickiego Centrum Kultury vs. Gdańska Szkoła Artystyczna

24 kwietnia na wydziale logopedii Uniwersytetu Gdańskiego odbyły się dwa spektakle w konwencji Teatru Forum zaprezentowane przez aktorów Teatru Akademickiego Centrum Kultury i Gdańskiej Szkoły Artystycznej.

gsa

Ci, którzy liczyli na tradycyjne przedstawienia, mogli poczuć się zaskoczeni. Teatr Forum opiera się bowiem na interakcji z publicznością. Widz wpływa na bieg rozgrywających się na scenie wydarzeń, poprzez jego zmianę lub odegranie dalszego ciągu historii.

Jako pierwszy wystąpił zespół TACK-a w krótkiej etiudzie „Plotka. Otwarcie. Poziomy”. To opowieść o pracy w korporacji. Głównymi bohaterkami są dwie kobiety, starające się o posadę w dobrze prosperującej firmie. Jedna z nich postanawia, idąc za namową koleżanek i sekretarki, zawalczyć o stanowisko, poprzez złożenie dyrektorowi jednoznacznej propozycji seksualnej. Ten jednak kategorycznie odrzuca ofertę kobiety, przyznając się do homoseksualizmu. Spektakl porusza problem stereotypów, uprzedzeń względem osób o odmiennej orientacji seksualnej, potęgi władzy.

ackZanim na scenie pojawiła się grupa Gdańskiej Szkoły Artystycznej, Janusz Gawrysiak zachęcił publiczność do aktywności ruchowej: podskoków, przeciągania się, masowania. Rozgrzewka wprawiła widzów w dobry nastrój, o czym świadczą liczne wybuchy śmiechu podczas kolejnego przedstawienia.

Jego akcja toczy się w kawiarni. Zaczyna się od zwierzeń trzech przyjaciółek na temat ich przygód miłosnych. Następnie dochodzi do rozmowy kelnerów, także dotyczącej problemów sercowych. Historia nabiera dynamiki i humorystycznego zabarwienia, gdy na scenie pojawia się para zakochanych – komiczne połączenie energicznej kobiety i pantoflarza. Wybuchowy temperament tej pierwszej postaci przyczynia się do kłótni pomiędzy narzeczeństwem, klientką a kelnerami oraz przyjaciółkami, o zwolnienie zamówionego stolika. Absurdalna sytuacja przeradza się w trudny do opanowania i rozwiązania konflikt.

Po każdym z występów widzowie mieli okazję podzielić się osobistą, jednozdaniową interpretacją przedstawienia, a na końcu zagłosować na to, które ich zdaniem poruszało ważniejszy problem.

Sześcioma głosami zwyciężyła etiuda Teatru Akademickiego Centrum Kultury. Jednak to co najważniejsze, miało się dopiero zacząć. Pierwszy ze spektakli został odegrany jeszcze raz, tym z udziałem publiczności, która starała się zmienić bieg wydarzeń i zakończyć opowieść pozytywnie. Swój pomysł rozwoju akcji, można było zaprezentować poprzez podniesienie ręki i wejście na scenę zamiast jednego z aktorów. Reszta bohaterów starała się skutecznie przeszkodzić w osiągnięciu celu. Jednak, mimo usilnych starań artystów, zadanie zostało wykonane – udało się zapobiec poniżeniu bohaterki i zakończyć historię szczęśliwie.

Autor

- pasjonatka literatury i sztuki, miłośniczka kultury francuskiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika